بیش از دو ماه و نیم است که جهان شاهد یکی از خونین‌ترین درگیری‌های چند سال اخیر در غزه است؛ جنگی که از سوی گروه حماس در فلسطین در برابر اسرائیل آغاز شد و با وجود تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس، ادامه دارد.

با این که شمار زیادی از کشورها در سطح جهان کوشیده‌ اند تا در این درگیری، از یکی از طرف‌ها حمایت کنند؛ اما برخی کشورها، بر حفظ بی‌طرفی کوشیده ‌اند. از این میان، حکومت سرپرست امارت اسلامی نیز، تا جای ممکن در بحران غزه خود را بی‌طرف جلوه داده‌ و عملاً از هیچ یک از طرف‌های درگیر حمایت نکرده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این هم از زمان آغاز درگیری غزه، وزارت خارجه امارت اسلامی، دستکم دوبار با نشر اعلامیه‌ا‌ی خود را شریک اندوه فلسطینیان دانسته و اقدام‌های ارتش اسرائیل در غزه را نکوهش کرده ‌است.

محمود اضطرابی، آگاه روابط بین‌الملل، با اشاره بر دوام جنگ غزه و امکان گسترش آن، می‌گوید که افکار عامه‌ی افغانستان، امارت اسلامی را به گرفتن موقفی واضح در این جنگ مجبور می‌کند. اضطرابی می‌افزاید: «بیش‌تر افکار عامه افغانستان خواهان یک موقف واضح و روشن امارت اسلامی در مورد بحران غزه است.»

این در حالی است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی حکومت سرپرست، دو روز پیش، برای شرکت در نشست فوق‌العاده‌ای که به منظور رأی‌زنی پیرامون مسئله‌ی فلسطین به میزبانی ایران برگزار شده، به این کشور سفر کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، محمدباقر محسنی، دیگر آگاه روابط بین‌الملل، به امارت اسلامی پیشنهاد می‌کند که با توجه به شرایط فعلی افغانستان، سیاست خارجی متوازنی را در خصوص بحران‌های جهانی در پیش بگیرد. او، می‌افزاید: «اول این که امارت اسلامی در موقف‌گیری‌های باید توجه جدی به سیاست‌ها و نظم حاکم در سیاست بین‌الملل داشته باشد؛ چون این موقف‌گیری‌ها تأثیر مستقیم به وضعیت افغانستان دارد. دوم امارت اسلامی در روابط خود با کشورها توازن را باید حفظ کند. افغانستان ضرورت دارد تا با تمام کشورها روابط سیاسی و دیپلماتیک داشته باشد.»

درگیری‌های حماس و اسرائیل که دو ماه و نیم پیش آغاز شد، هزاران کشته و زخمی بر جا گذاشته و موقف‌گیری‌های متفاوتی را در جهان به هم‌راه داشت. شماری از کشورها به ویژه کشورهای غربی از اسرائیل حمایت کرده و شماری از کشورهای دیگر در منطقه، خواهان ایجاد کشور مستقل فلسطین شده و آن را تنها راه‌حل نهایی برای پایان‌دادن به دشمنی دیرینه میان اسرائیل و فلسطین عنوان کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: