تاریخ امروز: پنجشنبه، ۷ حوت/اسفند ۹۹

کمیسیون مستقل انتخابات کشور به حکومت پیشنهاد کرده است که انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و شماری از شهرداری‌ها در ماه میزان سال آیندۀ خورشیدی برگزار شود.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز (شنبه، بیست‌ونهم قوس/آذر) در یک نشست خبری در این کمیسیون گفت که تمامی آماده‌گی‌‌های فنی و عملیاتی برای برگزاری این انتخابات در ماه میزان سال آینده توسط این کمیسیون گرفته شده است.

او افزود که ارزیابی مجدد مرکزهای رأی‌دهی، اصلاح فهرست رأی‌دهنده‌گان و ثبت‌ نام تقویتی رأی‌دهنده‌گان از مهم‌ترین موضوع‌هایی‌ست که پیش از برنامه‌های عملیاتی انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی و شهرداری‌ها توسط کمیسیون انتخابات انجام خواهد شد.

رئیس کمیسیون انتخابات تأکید کرد که این کمیسیون بر بنیاد تجارب کسب‌شده از انتخابات گذشته، تلاش می‌کند این انتخابات را خوب‌تر تنظیم و مدیریت کند.

بانو نورستانی گفت که کمیسیون انتخابات مصمم است تمامی مسئله‌های انتخاباتی را به ‌منظور اخذ دیدگاه‌های طرف‌های دخیل و حامیان بین‌المللی انتخابات افغانستان با آنان در میان بگذارد.

رئیس کمیسیون انتخابات افزود که این کمیسیون سند پروژۀ پشتی‌بانی از انتخابات را با دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما و برنامۀ توسعه‌یی ملل متحد به امضا رسانده است.

نورستانی هم‌چنان از حکومت خواست که با فراهم‌کردن بودجه و تأمین امنیت انتخابات ۱۴۰۰، زمینۀ برگزاری آن را فراهم کند.

به گفتۀ بانو نورستانی، کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ ۱۶ اسد ۱۳۹۹، طرح برگزاری انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را به گونۀ رسمی با ریاست‌جمهوری در میان گذاشته بود که بنابر تصمیم ریاست‌جمهوری، ۳۱ ثور سال ۱۴۰۰ خورشیدی تاریخ برگزاری انتخابات پیش‌بینی شده بود؛ اما بنابر مکتوب اخیر، تاریخ دقیق برگزاری انتخابات ماه میزان سال ۱۴۰۰ خورشیدی تنظیم شد.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات می‌گوید، برای برگزاری انتخابات پارلمانی غزنی ۱۹ میلیون دالر و برای انتخابات شوراهای ولایتی و شهرداری‌ها، ۸۰ میلیون دالر در نظر گرفته شده است.

این در حالی‌ست که چند روز پیش بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا از بی‌سرنوشتی انتخابات شوراهای ولایتی و پارلمانی ولایت غزنی ابراز نگرانی کرده بود.

انتخابات پارلمانی گذشته در ۳۳ ولایت کشور با چهار سال تأخیر در ماه میزان سال ۱۳۹۷ برگزار شد. اما انتخابات پارلمانی غزنی به ‌دلیل اختلاف‌ها روی نحوۀ برگزاری انتخابات هنوز برگزار نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام