چند روز به فرارسیدن عید اضحی مانده است؛ اما شهر و بازار کابل شوروشوق سال‌های گذشته را ندارد. شماری از فروشنده‌گان میوه‌های خشک می‌گویند که فروشات‌شان ام‌سال به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته ‌است.

یار سعید، یک تن از فروشنده‌گان در کابل، می‌گوید: «بازار نسبت به عید سال گذشته ضعیف است. سال به سال وضعیت خراب می‌شود، مردم توان ندارند، فروشات ما نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کم شده ‌است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اصیل احمد، یکی دیگر از فروشنده‌گان، نیز می‌گوید: «سال‌های پیش وقتی ۱۰ یا ۱۵ روز به عید می‌ماند مردم شوق خرید را می‌کردند. ام‌سال که حالا دو روز به عید مانده است، مردم شوق ندارند. اکثراً می‌آیند و می‌بینند؛ اما خرید نمی‌کنند.»

ام‌سال شهروندان در حالی به استقبال عید می‌روند که افغانستان در آستانۀ یک‌ساله‌گی بزرگ‌ترین تحول سیاسی و نظامی‌اش است؛ تحولی که تأثیرات شدیدی بر وضعیت اقتصادی کشور گذاشته ‌است.

باشنده‌گان شهر کابل می‌گویند که به‌دلیل اوضاع نابسامان اقتصادی نمی‌توانند به عید ام‌سال، مانند سال‌های گذشته آماده‌گی بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالحمید حکیمی، یکی تن از باشنده‌گان کابل، می‌گوید: «روحیۀ مردم برای تجلیل از عید خیلی ضعیف شده، اقتصاد مردم ضعیف است و بی‌کاری به اوج خود رسیده، مردم نمی‌توانند عید را درست تجلیل کنند.»

این در حالی‌ست که پس از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان و تحولات اخیر در سطح جهان، بهای مواد اولیه در بازارهای کشور به‌طور سرسام‌آوری افزایش یافته‌ و توانایی خریداری مردم را کاهش داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: