انتخابات برای گزینش ولسوالان از چندی به این‌سو بر بنیاد کارشیوۀ آماده‌شده از سوی ریاست‌جمهوری و ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی در همۀ ولایت‌ها آغاز شده و برای نخستین‌بار صندوق رأی‌دهی در این خصوص در ولسوالی حصۀ اول ولایت پنجشیر گذاشته شد.

میرویس شجاعی، ولسوال حصۀ اول پنجشیر به سلام‌‌وطندار می‌گوید که انتخابات برای گزینش ولسوال از سوی مردم روز گذشته (دوشنبه، شانزدهم حمل/فروردین) در این ولسوالی برگزار شد. به گفتۀ آقای شجاعی، بر بنیاد کارشیوه‌یی که از سوی ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی فرستاده شده و تصمیم رهبری ادارۀ محلی پنجشیر، شوراهای انکشافی و اعضای آن برای شرکت در انتخابات معیار قرار داده شد و ۲۸۰ تن از ۷۰ شورای انکشافی موجود در ولسوالی حصۀ اول مستحق شرکت در انتخابات شناخته شده‌اند که از هر شورا ۴ تن با تأیید رهبری شورای هر روستا به گونۀ رسمی معرفی شدند.

ولسوال حصۀ اول نیز می‌گوید، از میان ۱۲ نامزد برای احراز کرسی این ولسوالی از طریق آرای مردم ۳ تن آنان توانستند با به‌دست‌آوردن بیش‌ترین رأی به ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی معرفی شوند تا پس از آن از سوی شورای امنیت ملی در روشنایی معیارهای در نظر گرفته‌شده یک تن هم‌چو ولسوال این ولسوالی معرفی شود.

در همین حال، برخی از نامزدانی که نتوانسته‌اند در این انتخابات رأی کافی به‌دست آورند، می‌گویند که این انتخابات در مخالفت با قوانین رایج در کشور برگزار شده است و هیچ مرجع تأییدی قانونی ندارد. آنان می‌افزایند، انتخابات‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای ملی، شورای ولایتی، شورای ولسوالی و شهرداری‌هاست که حکومت به‌جای برگزاری این انتخابات‌ها، یک انتخابات تازه را با رنگ‌وبوی سیاسی و سلیقه‌یی به‌راه انداخته است.

مولوی فضل‌ادیب، یک تن از نامزدانی که راه نیافته به سلام‌وطندار می‌گوید، حتی این انتخابات در مخالفت با دو فرمان شماره ۱۷۵۱ و ۲۹۴۶ ریاست‌جمهوری که در آن بر ارزیابی کارکردهای ولسوالان صادر شده، برگزار شده است.

با این همه، باشنده‌گان پنجشیر از برگزاری انتخابات برای گزینش ولسوالان استقبال می‌کنند و آن را در حاکم‌شدن رأی مردم برای انتخاب حاکمان محلی سودمند می‌دانند.

عبدالله امین‌ مروت، یک تن از باشنده‌گان ولسوالی حصۀ اول پنجشیر می‌گوید، این‌گونه روی‌کردهای مردم‌سالار می‌تواند از گزینش‌های سیاسی، سلیقه‌یی و شخصی که بیش‌تر روابط به ضوابط ترجیح داده می‌شود، جلوگیری کند. این باشندۀ پنجشیر از شفافیت و تدبیرهای گرفته‌شده برای برگزاری نخستین انتخابات برای گزینش ولسوالِ ولسوالی حصۀ اول اظهار رضایت و خُرسندی می‌کند.

با این همه، برخی از نامزدان موفق از انتخابات ولسوالی حصۀ اول می‌گویند، نگران برخورد سیاسی در گزینش نهایی این روند از سوی شورای امنیت ملی‌اند و توقع دارند که شورای امنیت ملی به‌جای مصلحت‌های سیاسی، معیارهای پیش‌بینی‌شده در گزینش ولسوالان برآمده از انتخابات را در نظر گیرد.

اکنون ۳ چهرۀ برآمده از آرای مردم در ولسوالی حصۀ اول در انتظار تصمیم ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی و شورای امنیت ملی‌اند تا یک تن آنان از فلتر این دو نهاد گذشته و هم‌چو ولسوال انتخابی برای ولسوالی یادشده معرفی شوند.

بر بنیاد گفته‌های مسئولان محلی پنجشیر، انتخابات برای گزینش ولسوال حصۀ اول در یک فضای مردم‌سالار برگزار شده و از شفافیت کامل برخوردار بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: