شماری از کارمندان وزارت فواید عامه که روز پنج‌شنبۀ گذشته، یازدهم جدی در پیوند به برکناری‌شان از سوی نجیب‌الله یمین، وزیر فواید عامه اعتراض کردند، از سوی پولیس هدف شلیک قرار گرفته‌اند.

در ویدیویی که از این اعتراض به سلام‌وطندار رسیده، شماری از کارمندان وزارت فواید عامه در برابر ساختمان این وزارت تجمع کرده‌اند و شعار می‌دهند، اما پولیس با شلیک گلوله آنان را متفرق می‌سازد و با گذاشتن سد، مانع نزدیک‌شدن معترضان به ساختمان وزارت می‌شود.

این اعتراض از سوی شماری از کارمندان دارای مدرک صنف ۱۲ و ۱۴ وزارت فواید عامه در پیوند به برکناری‌شان راه‌اندازی شده بود.

این معترضان امروز (شنبه، ۱۳ جدی/دی) نیز تظاهرات کرده‌اند. سیدمجتبی سادات، فارغ تحصیل از رشتۀ حقوق، یکی از کارمندان وزارت فواید عامه می‌گوید، بر اساس هدایت‌نامۀ وزیر، کارمندان فارغ  صنف ۱۲ و ۱۴ و کسانی‌که خلاف رشته در این وزارت کار می‌کنند باید برطرف شوند.

او می‌گوید، مسئولان وزارت فواید عامه می‌خواهند بدون درنظرداشت تجربۀ کاری و ظرفیت کاری، کارمندان این وزارت را برکنار کنند در حالی‌که در میان این افراد کسانی هم هستند که ۲۰ تا ۲۵ سال تجربۀ کاری دارند.

به گفتۀ او، در گذشته که کارمندان از ظرفیت کمی در پیش‌برد کارهای این وزارت برخوردار بودند، مهندسان خارجی با معاش‌های گزاف استخدام می‌شدند، اما اکنون که ظرفیت جوانان بلند رفته، وزارت در صدد برکناری آنان، برآمده است.

این معترضان هشدار می‌دهند و می‌گویند، تا زمانی‌که وزیر فواید عامه برکنار نشود به اعتراض‌شان ادامه می‌دهند. این معترضان می‌افزایند که  این اقدام وزیر فواید عامه سبب خالی‌شدن دسترخوان صدها خانوادۀ بی‌بضاعت شده است. آنان هم‌چنان می‌گویند که این وزارت چهار ماه اضافه‌کاری‌شان را نیز پرداخت نکرده است.

اما فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید، این اعتراض بدون هماهنگی پولیس صورت گرفته بود و در نخست معترضان به پولیس حمله کردند. به گفتۀ آقای فرامرز، پولیس با شلیک‌های هوایی از تشنج جلوگیری کرده است.

این در حالی‌ست که پیش از این آوازه‌هایی مبنی بر برکناری شماری از کارمندان وزارت معارف به رسانه‌ها درز کرده بود و شماری از کارمندان وزارت معادن و پترولیم نیز به دلیل تنقیص‌شان، خیمۀ تحصن برپا کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: