پس از سرنگونی یک چرخ‌بال ارتش در ولسوالی حصۀ اول بهسود ولایت میدان‌وردک، مقام‌های حکومتی عبدالغنی علی‌پور، فرمانده مقاومت مردمی را عامل سرنگونی این چرخ‌بال عنوان و عملیاتی را برای بازداشت او در این ولسوالی راه‌اندازی کرده‌اند.

منابع محلی در ولسوالی بهسود میدان‌وردک می‌گویند، در تاریخ ۳۰ حوت/اسفند سال گذشته در نتیجۀ بمباران نیروهای امنیتی ۹ تن به‌شمول هشت تن از افراد علی‌پور و یک دختر خانم ۱۹ ساله کشته و شوهر و مادر شوهر این دختر زخمی شده‌اند.

مختار عظیمی، از باشنده‌گان روستای «قلعۀ نو» ولسوالی حصۀ اول بهسود به سلام‌وطندار می‌گوید، در نتیجۀ بمباران نیروهای امنیتی در این ولسوالی خواهر ۱۹ ساله‌اش به‌نام پروین عظیمی که ۸ ماه از عروسی‌ او می‌گذشت و پنج ماهه باردار بود، کشته شده است و شوهر و مادر شوهر خواهرش زخمی شده‌اند.

پروین عظیمی، تازه‌عروس باردار که جان باخته است

مختار در این باره می‌گوید: «در اثر بمباران نیروهای امنیتی در قلعۀ نو از فامیل ما یک نفر کشته شد و دو نفر زخمی شده‌اند. همشیره‌ام ۱۹ سال سن داشت و پنج ماهه حامله بود کشته شده، یازنه‌ام و مادرش زخمی شده‌اند، یازنه‌ام یک چشمش را از دست داده و دید چشم دیگرش کم شده است. همشیره‌ام پروین نام داشت.»

وزارت دفاع در تاریخ ۳۰ حوت/اسفند با نشر خبرنامه‌یی گفته بود که در نتیجۀ حمله‌های نیروهای امنیتی ۱۲ تن از افراد مسلح غیرمسئول کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند. این وزارت دربارۀ تلفات غیرنظامیان در این حمله‌ها تاکنون چیزی نگفته است.

اما مختار عظیمی که خواهر ۱۹ ساله‌اش در حمله‌های نیروهای امنیتی کشته شده، خواستار عدالت است. مختار از نیروهای امنیتی می‌خواهد که دیگر در نزدیکی خانه‌های مسکونی عملیات راه‌اندازی نکنند.

مختار عظیمی می‌افزاید: «همیشه خواستار عدالت بوده‌ایم و حالا نیز عدالت می‌خواهیم. حالا هم تک و توخ است که باعث ترس کودکان شده؛ زیرا کودکان از بمباران نیز ترسیده و از دولت می‌خواهیم که در نزدیکی خانه‌های مسکونی فیر نکند.»

باشنده‌‌گان ولسوالی حصۀ اول بهسود می‌گویند که در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی به هدف بازداشت عبدالغنی علی‌پور، چندین محل مسکونی، دکان‌ها، یک هوتل، یک مسجد و یک مکتب در این ولسوالی تخریب شده است.

علی دانشیار، باشندۀ ولسوالی حصۀ اول بهسود می‌گوید: «خانواده‌ها بی‌جا شدند، یک تعداد معدودشان برگشته؛ اما اکثریت‌شان برنگشته‌اند. منتظر اند تا وضعیت بهتر شود. احتمالا ۵۰۰ خانواده بی‌جا شده‌اند.»

باشنده‌گان ولسوالی حصۀ اول بهسود می‌افزایند، نیروهای امنیتی خانه‌های ۷ روستا را نیز شب‌هنگام بازرسی کرده‌اند که این اقدام نیروهای امنیتی در میان باشنده‌گان این روستاها، به‌ویژه زنان و کودکان ترس و وحشت ایجاد کرده است.

خواستیم دیدگاه وزارت دفاع را نیز در گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: