مناری موسوم به «منار شهدا» که در زمان حاکمیت حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور در مربوطات ناحیۀ ششم شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان ساخته شده، در اثر بی‌توجهی مسئولان پیشین ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت بخش‌هایی از آن تخریب شده است و مسئولان کنونی این ریاست از تخریب بیش‌تر این مکان نگرانی کرده‌اند.

در کنار منار نام‌برده، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان «موزیم قربانیان جنگ» را نیز در این منطقه ساخته است. رئیس اطلاعات و فرهنگ بدخشان که وضعیت منار شهدا و موزیم قربانیان جنگ واقع در منطقۀ «دشت قروق» را بررسی کرده، از وضعیت این دو مکان ابراز نگرانی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معزالدین احمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ بدخشان گفته است در جریان بررسی که آنان از منار و موزیم نام‌برده داشته‌اند، دیده شده که برخی از ساحات این دو مکان تخریب شده و بخشی از سنگ‌های مرمر و کاشی‌های آن‌ها توسط مردم تخریب شده است.

«منار شهدا»

رئیس اطلاعات و فرهنگ بدخشان افزوده است که مسئولان پیشین این ریاست در پیوند به این دو مکان بی‌تفاوت عمل کرده‌اند و منار شهدا اکنون در وضعیت نامطلوبی قرار دارد. آقای احمدی تأکید کرده است که برای جلوگیری از تخریب بیش‌تر منار شهدا درنظر دارند یک کارمند و یک نگه‌بان برای آن استخدام کنند تا از فروپاشی این دو مکان که یادآور جنایت‌های کمونیست‌ها در بدخشان می‌باشد، به‌طور درست نگه‌داری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

منار و موزیم نام‌برده در مکانی ساخته شده‌اند که جسدهای نزدیک به ۴۰۰ تن از باشنده‌گان بدخشان که توسط رژیم کمونیستی وقت کشته و به‌طور دسته‌جمعی دفن شده بودند، کشف شد. حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین به این منطقه سفر کرد و نام منطقۀ «دشت قروق» به‌نام «دشت شهدا» نام‌گذاری و مناری در این منطقه ساخته شد.

مسئولان پیشین ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان گفته‌اند که این پروژه به آن‌ها رسماً تحویل داده نشده بود و به همین خاطر در نگه‌داری آن بی‌توجه بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: