انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان، به تازگی در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای در این کشور برخلاف اظهارات پیشین خود، اعلام کرده است که هم‌اکنون هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه پاکستان نیست.

این اظهارات نخست‌وزیر پاکستان، با استقبال ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، روبه‌رو شده است. سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که این بار نخست‌وزیر پاکستان اظهارات خوبی مطرح کرد و این می‌تواند به سود هر دو کشور باشد.

مجاهد بر حل مشکلات از راه گفت‌وگو و کار دوجانبه میان دو کشور تأکید دارد. «اظهاراتی بود که هر دو کشور را می‌تواند باهم نزدیک بسازد. واردکردن اتهام‌ها راه حل نیست. باید از راه گفت‌وگو مشکلات حل شود. هر دو کشور باید دیدگاه شان را در برابر مشکلات و خطرات واحد بسازد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از آگاهان مسائل سیاسی نیز، امیدوار اند که این اظهارات ناشی از حل مشکلات و نگرانی‌های امنیتی موجود میان افغانستان و پاکستان باشد.

عبدالشکور دادرس، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «صدراعظم موقت پاکستان دیروز یک چیز می‌گفت و امروز درک کردند به هر ملاحظه‌ای که این حرف‌ها را زده باشد، ما این را خوب و به نفع مردم هر دو کشور می‌دانیم و این رویکرد خوب است.»

این در حالی است که به تازگی رسانه‌های پاکستان، گزارش داده اند که این کشور در کنار روسیه، چین و ایران در حاشیه‌ی نشست اخیر هم‌کاری‌های منطقه‌ای در کابل، نگرانی‌های خود را از بهر فعالیت گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان به امارت اسلامی شریک کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، برخی از آگاهان نگران دوگانگی رویکرد و سیاست حکومت پاکستان در برابر افغانستان اند.

صادق شینواری، آگاه مسائل سیاسی و امنیتی، نیز در این باره می‌گوید: «فکر می‌کنم که مردم افغانستان و امارت اسلامی این را می‌داند که این اظهارات آقای کاکر هم صادقانه نیست و در پشت این ممکن یک سناریوی دیگری نفهته باشد.»

گفتنی است که امارت اسلامی در باره‌ی سپرده‌شدن نگرانی مشترک چهار کشور مبنی بر فعالیت گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان به پرسش‌های سلام‌وطندار پاسخ نداد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: