پس از روی‌کارآمدن طالبان در یک ماه پیش، نماینده‌گی بانک‌ها در بیش‌تر ولایت‌ها از جمله بغلان تاکنون بسته مانده‌اند که این موضوع باشنده‌گان این ولایت را نگران کرده است. باشنده‌گان بغلان می‌گویند، آنان نگران‌اند که مبادا پول‌های‌شان از بانک‎‌ها ناپدید شود.

دین‌محمد، باشندۀ بغلان می‌گوید که دو ماه معاشش در بانک است و پس از بسته‌شدن بانک‌ها نتوانسته است پولش را از بانک به‌دست بیاورد. او می‌گوید که نگران است در نبود حکومت پاسخ‌گو پول‌هایش ناپدید شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

خان‌علی که یک هفته پیش از ولسوالی نهرین ولایت بغلان برای برداشت پول به شهر پلخمری آمده است، می‌گوید که هنوز نتوانسته است پولش را به‌دست بیاورد و اکنون هزینۀ برگشت به خانه را نیز ندارد.

به گفتۀ او، اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، آنان شاید نتوانند پول‌های‌شان را به‌دست بیاورند.

مژگان که آموزگار است، می‌گوید که تمام پول‌هایش را در بانک ذخیره کرده است، اما با تحولات پسین دیگر به این پول‌ها دست‌رسی ندارد و اکنون در وضعیت بد اقتصادی زنده‌گی می‌کند.

او می‌گوید که بانک‌ها تنها در شهر کابل به مشتریان پول می‌دهند؛ اما آنان هزینۀ رفتن به کابل را ندارند.

باشنده‌گان بغلان می‌افزایند که پس از تحولات اخیر در کشور تنها ماشین‌های خودپرداز عزیزی بانک یکی دو بار به برخی مشتریان پول پرداخته است، اما بسیاری از مشتریان نتوانسته‌اند پول دریافت کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان یکی از بانک‌های خصوصی می‌گوید که این بانک برای حل مشکلات مردم از تاجران پول قرض گرفته است و به هر مشتری مبلغ ۵ هزار افغانی پول می‌دهد. او می‌افزاید که به‌دلیل نبود ذخیرۀ پولی در بانک مرکزی افغانستان، بانک‌ها در ولایت‌های کشور بسته مانده‌اند.

این مسئول بانک خصوصی به مردم اطمینان می‌دهد که سپرده‌های‌شان در بانک‌ها مصون است و روند عادی فعالیت بانک‌ها به‌زودی از سر گرفته خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: