دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما امروز با پخش گزارشی گفته که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال روان میلادی در افغانستان ۴۷ درصد نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، افزایش یافته ‌است.

براساس گزارش، تلفات غیرنظامیان در افغانستان پس از آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، افزایش چشم‌گیری داشته‌ است. روند بیرون‌شدن کامل سربازان خارجی از افغانستان در اول می ام‌سال آغاز شد. هم‌زمان با آغاز این روند، طالبان حمله‌های‌شان را در سراسر کشور شدت بخشیدند.

در گزارش یوناما آمده است که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ یک‌هزار و ۶۵۹ غیرنظامی در نتیجۀ خشونت‌ها در افغانستان کشته شده و ۳ هزار و ۵۲۴ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند. در گزارش نوشته شده است که بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان در ماه‌های می و جون بوده‌اند که بلندترین آمار پس از سال ۲۰۰۹ در افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در گزارش یوناما آمده است: «تلفات افراد ملکی در افغانستان در نیمۀ اول سال ۲۰۲۱ به بالاترین سطحِ خود رسیده است؛ از جمله افزایش شدید در کشتار و زخمی‌شدن افراد ملکی از ماه می به بعد که نیروهای نظامی بین‌المللی خروج خود را آغاز کردند و جنگ پس از حملۀ طالبان شدت گرفت، مشاهده شده است. در گزارش جدیدی که امروز منتشر شد، سازمان ملل هشدار می‌دهد که بدون کاهش قابل ملاحظۀ خشونت، افغانستان ممکن از زمان آغاز ثبت تلفات افراد ملکی توسط یوناما، برای سال ۲۰۲۱ شاهد مستندسازی بالاترین ارقام تلفات افراد ملکی در یک سال باشد.»

در این گزارش به نقل از دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان آمده ‌است: «من از طالبان و رهبران افغانستان التماس می‌کنم که روند ناخوشایند و وحشتناک درگیری و تأثیرات مخرب آن بر افراد ملکی را درنظر بگیرند. این گزارش هشدار واضحی را ارائه می‌دهد که اگر جلو خشونت‌های فزاینده گرفته نشود، شمار بی‌سابقه‌یی از افراد ملکی افغان در سال جاری کشته و معلول می‌شوند.»نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان از طالبان و رهبران دولت افغانستان می‌خواهد که تلاش‌های‌شان را در میز گفت‌وگو سرعت بخشند و جلو جنگ «افغان‌ها در برابر افغان‌ها» را بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دیبرا لاینز تأکید کرده ‌است که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد. «جست‌وجوی راه‌حل نظامی فقط رنج مردم افغانستان را افزایش می‌دهد.»

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان

یوناما از طرف‌های درگیر در افغانستان هم‌چنان خواسته ‌است که به قوانین بین‌المللی برای حفاظت از غیرنظامیان حرمت بگذارند. بر بنیاد گزارش یوناما، زنان، پسران و دختران نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان در شش ماه گذشته را تشکیل می‌دهند؛ آماری ‌که یوناما آن را تکان‌دهنده و نگران‌کننده خوانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در گزارش یوناما ۶۴ درصد تلفات به‌ عناصر ضد دولت (۳۹ درصد به طالبان، نزدیک به ۹ درصد به گروه داعش و ۱۶ درصد دیگر به عناصر نامعلوم ضد دولت) نسبت داده شده‌ است. همین‌گونه ۲۵ درصد از تلفات به نیروهای وابسته به دولت (۲۳ درصد به نیروهای امنیتی افغانستان و ۲ درصد به نیروهای وابسته به دولت و عناصر نامعلوم وابستۀ دولت) نسبت داده شده ‌‌است. در گزارش نیز ۱۱ درصد دیگر تلفات به شلیک‌های دو طرف درگیر نسبت داده شده ‌‌است.

یوناما در این گزارشش افزوده است که این شمار غیرنظامیان در شش ماه گذشته در نتیجۀ انفجار ماین‌های تعبیه‌شده، جنگ‌های زمینی، قتل‌های هدف‌مند و حمله‌های هوایی کشته و زخمی شده‌اند.

یوناما هم‌چنان افزایش حمله‌ها بر اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه از سرگیری حمله‌های عمدی گروهی علیه اقلیت مذهبی مسلمان شیعه، به‌ویژه جامعۀ هزاره را نگران‌کننده می‌داند.

طالبان اما با پخش اعلامیه‌یی به گزارش یوناما در پیوند به افزایش تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال روان میلادی واکنش نشان داده و آن را یک‌جانبه و به‌دور از حقیقت عنوان کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: