Asset 1SWN

سازمان ملل: برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان، فشارهای جهانی بر طرف‌های درگیر باید ادامه یابد

_116134246_ad6fcdac-c52e-416c-bf1e-8cb28ea133b4

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی باید در زمان تعیین‌شدۀ آن از سر گرفته شود.

بانو لاینز این گفته‌ها را روز گذشته (پنج‌شنبه، بیست‌وهفتم قوس/آذر) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرده است. او گفته است که بحث روی کاهش خشونت‌ها باید در اولویت گفت‌وگوهای صلح قرار گیرد.

نمایندۀ ویژۀ دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان با اشاره به خشونت‌ها در افغانستان می‌افزاید که خشونت‌ها هم‌چنان به عنوان مانع جدی فراراه روند صلح و تهدید به منطقه باقی مانده است.

او از کشورهای جهان خواسته است به واردکردن فشار بر طرف‌های درگیر برای کاهش پایدار خشونت در افغانستان ادامه دهند.

به گفتۀ لاینز، صلح پایدار در افغانستان زمانی ممکن خواهد شد که به نگرانی‌های امنیتی و فراگیرشدن روند صلح رسیده‌گی شود. او تأکید می‌کند که زنان، جوانان، اقلیت‌ها و قربانیان جنگ در روند صلح به‌ گونۀ معنادار باید شرکت داشته باشند.

بانو لاینز هم‌چنان در این نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد از قتل‌های هدف‌مند غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که این قتل‌ها در ۱۱ ماه گذشتۀ سال روان میلادی نزدیک به ۴۰ درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.

عادله راز، نمایندۀ دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد نیز در این نشست شورای امنیت این سازمان خواستار کاهش خشونت‌ها در کشور شد.

این در حالی‌ست که پس از توقف ۲۰ روزۀ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، مارک میلی، رئیس ستاد ارتش مشترک آمریکا به گونۀ جداگانه با رئیس‌جمهور غنی و نماینده‌گان گروه طالبان دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این دیدارها در مورد لزوم کاهش خشونت‌ها تأکید کرده است.

گفت‌وگوهای صلح افغانستان به‌ منظور بحث روی آجندای آن، برای ۲۰ روز متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام