شماری از فعالان مدنی هلمند می‌گویند که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، فعالیت‌های‌شان متوقف شده است. آنان مهم‌ترین دلیل توقف فعالیت‌های‌شان را ضعف اقتصادی، بی‌کاری و مبهم‌بودن شرایط برای فعالیت‌شان از سوی امارت اسلامی، می‌دانند.

فعالان مدنی می‌افزایند که در دولت پیشین فعالیت‌های مدنی در هلمند به‌طور گسترده وجود داشت و از طریق آن مشکلات مردم به گوش مسئولان رسانده می‌شد، اما پس از روی کار آمدن امارت اسلامی جامعۀ مدنی در این ولایت هیچ فعالیتی نداشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

برکت‌الله سرشار، رئیس یکی از نهادهای مدنی در هلمند به سلام‌وطندار می‌گوید که در نظام پیشین، ۲۱ نهاد مدنی در این ولایت فعال بودند که ۳ نهاد آن مربوط به زنان می‌شد.

او می‌افزاید که اکنون  به‌دلیل بی‌کاری، نبود بودجه و گسترش فقر و برخی مشکلات دیگر، فعالیت‌های مدنی در هلمند متوقف شده است.

صفی‌الله عزیزی، یکی دیگر از فعالان مدنی هلمند می‌گوید که در نظام پیشین بیش‌تر فعالیت نهادهای مدنی روی مبارزه با بی‌عدالتی و فساد متمرکز  بود، اما به گفتۀ او، تاهنوز روشن نیست که آیا امارت اسلامی با چنین فعالیت‌ها مشکل دارد یا خیر.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم دربارۀ فعالیت دوبارۀ نهادهای مدنی دیدگاه مسئولان امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

گفتنی‌ست که پیش از این شماری از نهادهای بین‌المللی نیز از وضعیت وخیم آزادی بیان و محدودیت‌ها در برابر فعالان مدنی در افغانستان، ابراز نگرانی کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: