گروه دادخواهی ملی افغانستان امروز با برگزاری یک نشست خبری در کابل، از فروپاشی جامعۀ مدنی افغانستان با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، هشدار داد. اعضای این گروه، فروپاشی جامعۀ مدنی افغانستان را خاموش‌شدن صدای شهروندان کشور می‌خوانند.

اسدالله داوودزی، رئیس اجرایی گروه دادخواهی ملی افغانستان، علت فروپاشی جامعۀ مدنی را فرار سران جامعۀ مدنی از کشور و نبود پشتی‌بانی نهادهای مدنی عنوان می‌کند. او می‌گوید: «ما با فروپاشی جامعۀ مدنی افغانستان روبه‌رو هستیم. شما شاهد این هستید که بعد از تحول در افغانستان سران جامعۀ مدنی؛ کسانی که در راس فعالان جامعۀ مدنی بودند، از افغانستان خارج شدند و جامعۀ افغانستان بی‌سرپرست ماند. ما شاهد بسته‌شدن نهادها هستیم چرا که حمایت نمی‌شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در این نشست که به‌منظور حل بحران کنونی در افغانستان برگزار شده بود، اعضای گروه دادخواهی ملی افغانستان می‌گویند تا زمانی که بحران سیاسی در افغانستان حل نشود، بحران اقتصادی و اجتماعی حل نخواهد شد.

آنان سکوت و بی‌تفاوتی جامعۀ جهانی در برابر افغانستان را تأسف‌بار می‌دانند و می‌گویند که جهان باید دربارۀ افغانستان بی‌تفاوتی را کنار بگذارد و برای حل بحران انسانی و سیاسی اقدام جدی کند. اسدالله داوودزی می‌گوید: «ما پیشنهاد می‌کنیم که برای حل بحران افغانستان اول باید جامعۀ مدنی افغانستان، سیاسیون که در داخل هستند و امارت اسلامی بین خود بنشینند و صحبت کنند که چه‌طور از این بحران سیاسی بیرون شده می‌توانیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

گروه دادخواهی ملی افغانستان، کمک‌های بشردوستانۀ جامعۀ جهانی را بسنده نمی‌خواند و از جامعۀ جهانی می‌خواهد که در بخش‌های بازسازی و توسعه‌یی دست به کار شود. اعضای این گروه می‌گویند که کمک‌ها باید از طریق نهادهای جامعۀ مدنی افغانستان صورت گیرد تا جلو فروپاشی جامعۀ مدنی گرفته شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: