شماری از فعالان مدنی با ابراز نگرانی از افزایش حمله‌های هدف‌مند و قتل‌های زنجیره‌یی فعالان مدنی و اجتماعی در هفته‌های پسین، می‌گویند که آنان با تهدیدهای جدی روبه‌رو هستند و از ادامۀ این روند نگران‌اند. آنان تأکید می‌کنند که هیچ مرجعی برای پشتی‌بانی از آنان و توجه به این وضعیت وجود ندارد و ادامۀ این تهدیدها تلاشی برای خاموش‌کردن صدای آنان خواهد بود.

سمیع دره‌یی، از فعالان مدنی به سلام‌وطندار می‌گوید: «این‌ها می‌تواند چراغ سرخی برای همۀ افراد و آزادی‌خواهان و تمام کسانی که برای دموکراسی/مردم‌سالاری و آزادی رزمیده‌اند، باشد. ما همه نگرانیم، نگران سرنوشت، نگران فردای ما، نگران هر هم‌وطن ما که برای آزادی صدا بلند کرده‌اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دیبا فرهمند، از دیگر فعالان مدنی و فعال حقوق زن نیز می‌گوید که خشونت و تهدیدها در برابر فعالان مدنی و اجتماعی، ادامۀ راه را دشوار می‌کند و این وضعیت سدی برای رساندن صدای آنان به جهانیان خواهد بود.

بانو فرهمند می‌افزاید: «در کُل ما می‌فهمیم که تهدید شدید است و این شاید برای همیشه راه را برای ما بسته کند که دیگر ما نتوانیم از این طریق صدای خود را بلند کنیم.»

در ادامۀ ترورهای هدف‌مند، روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته جسدهای چهار فعال مدنی زن در مربوطات حوزۀ پنجم امنیتی شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ در یک خانۀ مسکونی پیدا شد.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخلۀ امارت اسلامی می‌گوید که دو تن از عاملان این روی‎داد توسط نیروهای آنان بازداشت شده‌اند و بررسی‌ها در این زمینه جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، افراد بازداشت‌شده به جرم خود اعتراف کرده‌ و گفته‌اند که این زنان از سوی آنان خواسته شده بود. آقای خوستی می‌افزاید که پرونده‌های افراد بازداشت‌شده به دادگاه فرستاده شده است.

پیش از نیز فعالان مدنی، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران آماج حمله‌های هدف‌مند قرار می‌گرفتند؛ اما میزان این حمله‌ها در هفته‌های پسین افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: