شماری از شهروندان کشور شاکی‌اند و می‌گویند که برای دریافت ویزای پاکستان حدود سه ماه پیش به سفارت این کشور درخواست داده‌‌؛ اما هنوز هیچ پاسخی از این سفارت دریافت نکرده‌اند.

آنان سفارت پاکستان در کابل را به گروگان‌گیری شهروندان افغانستان متهم می‌کنند و می‌گویند نداشتن روابط و شناخت سبب شده است که هرچند با پرداخت پول مورد نیاز، این سفارت به آنان پاسخ ندهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حبیب، یک تن از شهروندان کشور می‌گوید: «تقریباً چهار ماه می‌شود برای ویزا اپلای کرده‌ام، تا حال منتظر هستم، نه ویزا می‌دهند و نه رد می‌کنند، مردم را به گروگان گرفته‌اند. پول می‌گیرند؛ اما ویزا نمی‌دهند. مردم مریض دارد، صد رقم مشکل است.»

در همین حال، مالکان شماری از شرکت‌های سیاحتی در کابل نیز تأیید می‌کنند که درخواست‌کننده‌گان ویزای عادی پاکستان که از پیش نام‌نویسی/ثبت نام کرده‌، از سه ماه به‌ این‌سو از سوی سفارت این کشور پاسخی دریافت نکرده‌اند.

مالکان این شرکت‌ها می‌گویند که بهای ویزای پاکستان در بازارهای سیاه به‌طور بی‌پیشینه افزایش یافته است. به گفتۀ آنان، ویزای صحی ۶۰۰ دالر، ویزای تجارتی ۳۵۰ دالر و ویزای خانواده‌گی/فامیلی ۴۵۰ دالر به فروش می‌رسد؛ در حالی که بهای ویزای پاکستان پیش از این حدود ۸ دالر بود.

اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که تاکنون چالش یا مورد غیرقانونی به‌طور رسمی در این زمینه گزارش نشده است.

خواستیم دیدگاه مسئولان سفارت پاکستان در کابل را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما پس از دو روز پیام‌ها و تماس‌های پی‌هم، به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی‌ست که با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، فعالیت شمار بسیاری از سفارت‌خانه‌ها در کابل بسته شده‌اند. هم‌زمان با بسته‌‌شدن این سفارت‌خانه‌ها، شمار درخواست‌کننده‌گان ویزای کشورهای همسایه نیز افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: