شماری از موترفروشان در کابل، به سلام‌وطندار می‌گویند که بیش‌تر مشتریان شان، افرادی اند که به دلیل مشکلات اقتصادی، موترهای شان را می‌فروشند. آنان با گلایه از کسادی بازار کار شان، می‌افزایند که خرید و فروش موتر نسبت به دو ماه پیش، ۷۰ درصد کاهش یافته است.

عبدالفتاح، مالک یکی از موترفروشی‌ها در کابل، می‌گوید: «نه خرید است و نه فروش، فقط یگان دانه موتر می‌خریم. در دو ماه، یک موتر هم فروخته نمی‌شود. کاروبار ۶۰ تا ۷۰ درصد تغییر کرده است. پول نیست، کار و غریبی نیست، مردم از هوس موتر می‌خرند و باید پول باشد که موتر بخرند.»

نوید، یک تن از موترفروشان در کابل، نیز می‌گوید: «وضعیت کاروبار به رکود رفته یا کاملاً متوقف شده است. کسی پول خود را مصرف نمی‌کند، هیچ کس اطمینان ندارد که آینده چه می‌شود. من قبلاً روزانه دو یا سه معامله می‌داشتم؛ اما حالا در یک ماه به این حد رسیده است. قیمت‌ها افت کرده، موتری که قیمتش ۱۲ هزار دالر بود، حالا به شش هزار دالر هم کسی نمی‌خرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

فهیم، موترفروش دیگری در کابل، با نگرانی از کم‌رنگ‌شدن بازار کارش، می‌گوید که این روز‌ها، بیش‌تر مشتریانش افرادی اند که برای فروش موتر شان به فروش‌گاه او می‌آیند.

او می‌افزاید: «وضعیت کاروبار خوب نیست، مردم پول ندارند و به غم روزگار خود مانده اند. تا کسی مجبور نباشد، نه موتر می‌فروشد و نه می‌خرد. مردم هم با مشکلات روبه‌رو اند و چاره‌ای ندارند، موترفروشی کسب‌وکار شان است و نمی‌توانند به یک‌بارگی آن را رها کنند؛ چون پول شان قرض است و به خاطر خود گیر مانده اند.»

در همین حال، خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که کاهش سطح درآمد شهروندان و به‌بازارآمدن موتر‌های غیرقانونی/یک‌کلید، سبب شده است که تقاضا برای خرید موتر کاهش یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای الکوزی، می‌افزاید: «بعد از رفتن خارجی‌ها، موتر‌ها بسیار زیاد شد، بسیاری شان صاحبانش رفته اند و موتر‌های شان مانده. از طرف دیگر، شماری از آن‌ها هم موترهای غیرقانونی یا یک‌کلید اند که در زمان جمهوری به آن‌ها جواز داده ‌نمی‌شد. امارت اسلامی تصمیم گرفته است که این موتر‌ها باید محصول شوند و کار محصول‌شدن موترها جریان دارد؛ به همین خاطر، موترها زیاد و ارزان شده و این درست است که وضعیت کاروبار شان کمی سست شده است.»

گفتنی است که افزایش ناداری، بی‌کاری و کاهش درآمد شهروندان، سبب شده که خرید و فروش موتر و دیگر اشیایی که جزو نیازهای اولیه نیستند، رونق پیشین خود را از دست بدهد. 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: