شماری از پایتخت‌نشینان از عمل‌کرد وزارت صحت عامه در برابر تهدیدهای نوع جدید ویروس کرونا (اومیکرون) انتقاد می‌کنند و می‌گویند، با آن‌که تهدید همه‌گیری این ویروس افزایش یافته؛ اما این وزارت هیچ طرح و اقدامی برای آگاهی‌دهی شهروندان در این زمینه، روی دست ندارد.

آنان وزارت صحت عامه را به کم‌کاری و بی‌توجهی در زمینۀ پیش‌گیری و مهار ویروس اومیکرون متهم می‌کنند و می‌افزایند که این وزارت شهروندان را در برابر خطرات ناشی از این ویروس، آگاه نکرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

باشنده‌گان کابل تأکید می‌کنند که نبود آگاهی از تهدیدهای ویروس اومیکرون و جدی‌نگرفتن آن از سوی شهروندان، آسیب‌پذیری آنان در برابر این ویروس را بیش‌تر می‌کند.

تابان، یک تن از باشنده‌گان کابل می‌گوید: «انتقادها بیش‌تر از کارکرد وزارت صحت عامه است؛ چون نتوانسته یک سیستم آگاهی‌دهی عامه را برای شهروندان بسازد تا مردم متوجه شوند که این ویروس هنوز وجود دارد و در حال افزایش است و مردم در این مورد باید توجه کنند.»

نصب آگاهی‌نما/بلبورد در سطح شهر و پخش پیام‌های صحی از طریق رسانه‌ها برای آگاهی عامه، اقداماتی‌‌اند که از سوی شهروندان پیشنهاد می‌شوند.

در همین حال، جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار با پذیرفتن انتقاد شهروندان می‌گوید که به‌دلیل کم‌بود بودجه و نبود امکانات، زمینۀ آگاهی عامه برای این وزارت فراهم نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، طارق اکبری، سرطبیب شفاخانۀ افغان_جاپان آگاهی عامه را برای جلوگیری از انتشار ویروس اومیکرون مفید می‌داند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که ویروس اومیکرون در جهان و کشورهای همسایۀ افغانستان به سرعت در حال گسترش است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: