احمدمسعود نیک‌زاد، سرپرست نشرات شرکت برشنا از افزایش بدهی‌های برق وارداتی خبر می‌دهد. آقای نیک‌زاد به سلام‌وطندار می‌گوید که شرکت برشنا حدود ۶۲ میلیون دالر از کشورهای ایران، اوزبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان بدهکار است؛ در حالی ‌که این شرکت تنها ۵۰ میلیون دالر در بودجۀ خود دارد.

سرپرست نشرات شرکت برشنا می‌افزاید که این شرکت توانایی پرداخت بدهی به کشورهای تأمین‌کنندۀ برق را ندارد و آنان خواستار کمک ۹۰ میلیون دالری از دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) شده‌اند.

احمدمسعود نیک‌زاد نیز می‌گوید، در صورتی‌ که یوناما این مقدار پول را در اختیار شرکت برشنا قرار بدهد و بدهی تأمین‌کننده‌گان برق پرداخت شود، افغانستان با کم‌بود یا نبود برق روبه‌رو نخواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سرپرست نشرات شرکت برشنا می‌افزاید، «د افغانستان برشنا شرکت از کشورهایی که برق وارد می‌کند، ۶۲ میلیون دالر قرض‌دار است و هنوز پول این کشورها را پرداخت نکرده است. این رقم در حال افزایش است، ما نمی‌توانیم پول کشورهایی که برق از آن‌ها وارد می‌کنیم را بپردازیم. هنوز عواید را جمع‌آوری نکرده‌ایم و تحولاتی که به‌وجود آمد، زیادتر مشترکان ما پول را پرداخت نمی‌کنند. خواست ما از مشترکان ما این است که باید پول‌های برق‌شان را تحویل کنند.»

این در حالی‌ست که دو روز پیش (یک‌شنبه، یازدهم میزان/مهر) روزنامۀ وال‌استریت ژورنال به نقل از داوود نورزی، رئیس پیشین شرکت برشنا گزارش داد که اگر شرکت برشنا بدهی‌هایش را پرداخت نکند، برق وارداتی افغانستان از سوی کشورهای آسیای میانه و ایران قطع خواهد شد.

با این حال، رئیس پیشین شرکت برشنا به وال‌استریت ژورنال گفته است که با توجه به روابط رو به وخامت تاجیکستان با امارت اسلامی، اگر این کشور برق صادراتی خود به افغانستان را به‌دلیل پرداخت‌نشدن هزینۀ آن قطع کند، افغانستان در زمستان پیش‌رو در تاریکی به‌سر خواهد برد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

منابع دیگر در شرکت برشنا نیز به روزنامۀ وال‌استریت ژورنال تأیید کرده‌اند که کشورهای همسایۀ افغانستان براساس قراردادها «حق دارند که برق کشور را قطع کنند.» منابع اما گفته‌اند، در تلاش‌اند این کشورها را متقاعد کنند که برق افغانستان را قطع نکنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: