شماری از کارمندان ریاست عدلیۀ بامیان ادعا می‌کنند که بدون دلیل از کارشان برکنار و به‌جای‌‌شان دیگر افرادی که هیچ‌گونه تجربه و شایسته‌گی لازم ندارد، گماشته شده‌اند.

یکی از کارمندان پیشین ریاست عدلیۀ بامیان که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که در سال ۱۳۹۷ از طریق رقابت آزاد در بست چهارم یکی از مدیریت‌های این ریاست استخدام شده بود و پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی هم‌ می‌خواست به کارش ادامه دهد.

اما به گفتۀ او، حدود ۱۵ روز پیش بدون دلیل با چهار هم‌کارش که کارمند بست‌های چهارم تا هفتم ریاست عدلیۀ بامیان بودند، از وظیفه برکنار و افراد تازه به‌جای آنان استخدام شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احمدعلی رحیمی، آمر انسجام ریاست عدلیۀ بامیان، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید که سال گذشته از طریق رقابت آزاد این موقف را به‌دست آورده بود؛ اما روز گذشته از سِمتش برکنار شده است.

رحیمی می‌افزاید: «کسانی‌ که به‌عنوان آمر در ریاست عدلیۀ بامیان گماشته شده،‌ همه از اقوام و هم‌منطقۀ رئیس این اداره‌ اند، بیش‌تر آنان اصلاً پیشنیۀ خدمت در صفوف و عضویت امارت اسلامی را ندارند.»

در همین حال، شماری از فعالان مدنی بامیان با ابراز نگرانی از این وضعیت می‌گویند که روند برکناری کارمندان در بیش‌تر اداره‌های بامیان جریان دارد. آنان هشدار می‌دهند که اگر این روند متوقف نشود، باشنده‌گان این ولایت در برابر امارت اسلامی دست به اعتراض خواهند زد.

عبدل دانش‌یار، مسئول هماهنگی نهادهای مدنی در بامیان می‌گوید: «متأسفانه در ریاست عدلیه همه تغییر کرده‌، در محکمه/دادگاه و سارنوالی/دادستانی نیز کارمندان تخنیکی/فنی که با کمپیوتر آشنایی داشتند، از وظایف‌شان برکنار شده‌اند. شماری از مسئولان اداره‌های دولتی به اجبار از مسئولان مؤسسات می‌خواهند که برای افراد مورد نظرشان اسناد و تجربۀ کاری بدهند.»

از سویی هم، مولوی معاذ، رئیس عدلیۀ بامیان با تأیید برکناری کارمندانش می‌گوید که این ریاست در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت بیش از ۵۵ کارمند دارد که نیمی از آنان از وظایف‌شان برکنار شده‌اند.

او اما تأکید می‌کند که با تغییر نظام، برکناری و تبدیلی کارمندان «یک اصل» است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالصبور فرزان سیغانی، سخنگوی والی بامیان، نیز دربارۀ برکناری کارمندان دولتی در این ولایت می‌گوید که وزارت‌‌خانه‌ها به تمام ریاست‌ها هدایت داده است که کارمندان بست سوم هر اداره که شامل آمریت‌ها می‌شوند، برکنار و به بست‌های مشابه دوباره به کار گرفته شوند.

به گفتۀ سیغانی، دربارۀ برکناری کارمندان بست‌های چهار تا هفت برخی از اداره‌ها تاکنون شکایتی ثبت نشده است و در صورت ثبت چنین مورد برای پیش‌گیری از آن مقام‌های ولایت متعهد اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: