در حالی که وضعیت امنیتی در سراسر کشور خراب است، درگیری‌ها در بسیاری از ولایت‌ها شدت گرفته است و طالبان روزانه شماری از ولسوالی‌ها را تصرف می‌کنند. با این حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که بُرد طالبان در میدان نبرد از نبود اجماع سیاسی میان دولت و سیاست‌گران کشور ناشی می‌شود.

فضل‌الرحمان ارویا، آگاه سیاسی به این باور است که از بیست سال به این‌سو اجماع سیاسی میان دولت و سیاست‌گران وجود نداشته و این وضعیت تا امروز ادامه یافته است. او می‌گوید که هر سیاست‌گر به‌دنبال داشتن استقلال فردی و منافع فردی خویش است.

به گفتۀ اوریا، تنش میان دولت و سیاست‌گران سبب شده است که طالبان با گذشت هر روز قدرت‌مندتر شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، نورشاه نورانی، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید، رئیس‌جمهور غنی و دیگر مقام‌های دولتی سعی کردند اجماع میان دولت و سیاست‌گران برقرار شود که در این مسأله موفقیت نسبی به‌دست آمده است. به گفتۀ او، هنوز روی برخی مسایل ملی میان دولت و سیاست‌گران اجماع وجود ندارد و این مسأله سبب تضعیف دولت و قدرت طالبان می‌شود.

آقای نورانی عدم شکل‌گیری اجماع سیاسی میان دولت و سیاست‌گران علیه طالبان را ناشی از ضعف حکومت می‌داند.

بر بنیاد گزارش‌ها، طالبان تاکنون موفق به تصرف حدود ۱۴۷ ولسوالی شده‌اند. در مورد دیدگاه آگاهان سیاسی خواستیم دیدگاه سخنگویان ارگ ریاست‌جمهوری را نیز داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ریاست‌جمهوری گفته که در تازه‌ترین مورد امروز محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور با عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی دیدار کرده است و روی ضرورت تقویت اجماع در برابر «دشمن» صحبت کرده‌اند.

سیداحمدشاه هاشمی

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: