امروز هفدهم اسد برابر با روز دهم ماه محرم است. شهروندان شیعه‌مذهب کشور با وجود نگرانی‌های امنیتی، با برپایی مراسم مذهبی این روز را عزاداری کردند.

در حسینیۀ خاتم‌الانبیا در غرب کابل صدها تن از عزاداران حسینی امروز در حالی که برخی مقام‌های حکومت سرپرست امارت اسلامی نیز حضور داشتند، این روز را عزاداری کردند.

علمای شیعۀ افغانستان در این مراسم وحدت و اتفاق را از پیام‌های عاشورا خواندند و خواستار ملت‌سازی و وطن‌سازی براساس آموزه‌های اسلامی شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سیدحسن فاضل‌زاده، مسئول مجمع علمای شیعۀ افغانستان، در این مراسم می‌گوید: «اسلام مخالف تبعیض و فاصله‌هاست. حزب‌گرایی‌ها و تعصب باید از این وطن گم شود و کشور باید به طرف ملت‌سازی و وطن‌سازی برود.»

مراسم عاشورا ام‌سال در حالی برگزار می‌شود که افغانستان در یک‌ سال پسین تحولات بزرگ سیاسی و نظامی را پشت‌ سر گذاشت.

شرکت‌کننده‌گان مراسم عاشورا با اشاره به مشکلات سیاسی و اقتصادی موجود در کشور، شهروندان را به اتحاد فرا خواندند.

شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، در این مراسم می‌گوید: «امام حسین راه و طریقتی را به‌جا گذاشته است که براساس آن رهروانانش در راه نجات وطن و کشورشان آمادۀ قربانی‌اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عطاءالله صادق، رئیس مجمع ملی صلح و استقلال افغانستان، نیز در مراسم عزاداری از روز عاشورا می‌گوید: «حضرت امام حسین که سردار شهدا است، برای تأمین عدالت قیام کرد و شمشیر کشید و آمادۀ قربانی شد.»

با این حال، از چهارشنبۀ هفتۀ گذشته به این‌سو، چهار روی‌داد امنیتی در مناطق بیش‌تر شیعه‌نشین شهر کابل رخ داده است. براساس گزارش‌ها، سه انفجار در روز‌های جمعه، شنبه و یک‌شنبه در مناطق سرکاریز، پُل سوخته و چنداول، ده‌ها غیرنظامی را کشته و زخمی کرده است.

دهم ماه محرم یا روز عاشورا، از روزهای مناسبتی ویژۀ شیعیان است و آنان همه‌ساله این روز را با برگزاری مراسمی عزاداری می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: