آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با پخش بیانیه‌یی از بدترشدن بحران انسانی و اقتصادی و سقوط کامل خدمات اساسی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

در بیانیۀ دبیرکل سازمان ملل متحد که یک روز پس از خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان پخش شده، آمده است که فاجعۀ انسانی در کشور در راه است؛ زیرا حدود نیمی از جمعیت افغانستان (۱۸ میلیون تن) برای زنده‌ماندن نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند. به‌ گفتۀ او، از هر سه شهروند افغانستان یکی از آنان نمی‌داند که وعدۀ غذایی بعدی‌اش از کجا خواهد آمد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کرده است که مردم هر روز دست‌رسی به کالاها و خدمات اساسی را از دست می‌دهند و امکان دارد بیش از نیمی از کودکان زیر پنج سال در سال آینده دچار سوءتغذیۀ شدید شوند. او گفته است که اکنون بیش از هر زمان دیگری کودکان، زنان و مردان افغانستان به پشتی‌بانی و همبسته‌گی جامعۀ جهانی نیاز دارند.

آقای گوترش از تمامی کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است که در تاریک‌ترین ساعات نیاز مردم، برای مردم افغانستان تلاش و بودجۀ به موقع، منعطف و جامع را فراهم کنند.

در بیانیۀ دبیرکل سازمان ملل متحد نیز آمده است که تعهد سیستم بشردوستانه برای ماندن و کمک‌رسانی در افغانستان، تزلزل نخواهد کرد و این سازمان هفتۀ آینده جزئیات فوری‌ترین نیازهای بشردوستانه و نیازهای مالی در چهار ماه آینده را در یک درخواست منتشر خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آنتونیو گوترش افزوده است که در میان خشک‌سالی شدید و وضعیت سخت زمستانی، غذای اضافی، سرپناه و لوازم طبی باید فوری وارد افغانستان شود. او از تمامی طرف‌ها در افغانستان خواسته است که دست‌رسی بشردوستانۀ ایمن و بدون مانع را برای منابع نجات‌بخش و حیاتی و نیز برای همه کارگران بشردوستانه، مردان و زنان تسهیل کنند.

از سویی هم، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که در جریان ام‌سال به هشت میلیون تن کمک رسانده‌اند. به ‌گفتۀ او، تنها در دو هفتۀ گذشته به ۸۰ هزار تن غذا و به هزاران خانوادۀ آواره نیز بسته‌های کمکی را تحویل داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: