ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف امروز با پخش اعلامیه‌یی اعلام کرده است که هم‌اکنون ۱۰ میلیون کودک در افغانستان برای زنده‌ماندن به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند. یونیسف گفته است که صرف نظر از تحولات سیاسی جاری و تغییرات در ساختار دولت افغانستان، میلیون‌ها کودک در این کشور در وضعیت بدی به‌سر می‌برند.

ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد افزوده است که تنها ام‌سال حدود یک میلیون کودک در افغانستان از سوءتغذیۀ شدید رنج می‌برند و در صورت نرسیدن کمک‌های درمانی، ممکن جان‌شان را از دست بدهند. به گفتۀ این نهاد، ۴.۲ میلیون کودک شامل ۲.۲ میلیون دختر از رفتن به مکتب بازمانده‌اند و دست‌کم دو هزار مورد نقض حقوق کودکان نیز در جریان درگیری‌ها ثبت شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یونیسف گفته است: «صرف نظر از تحولات سیاسی جاری و تغییرات در دولت در افغانستان، این واقعیت تلخی است که کودکان افغان با آن روبه‌رو هستند.»

با این حال، این نهاد نیز هشدار می‌دهد که در ماه‌های آینده در نتیجۀ کم‌بود آب و خشک‌سالی شدید، نیازهای بشردوستانه نزد کودکان و زنان افزایش خواهد یافت و پیامدهای ویران‌گر اجتماعی_اقتصادی و همه‌گیری ویروس کرونا افغانستان را بیش‌تر تهدید خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، این نهاد با تأکید بر حفظ امنیت کارکنانش گفته است که برنامه‌هایش را افزایش می‌دهد و برای کمک به کودکان، در افغانستان می‌ماند. یونیسف گفته است: «تعهد ما به فرزندان افغانستان بی‌چون‌وچرا است و هدف ما این است که ببینیم حقوق تک‌تک آن‌ها احقاق و محافظت می‌شود.»

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: