آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی امریکا، می‌گوید که دولت این کشور، در حال ارزیابی پیامدهای تصمیم اوپک‌پلس بر روابط امریکا با عربستان سعودی است.

خبرگزاری رویترز، صبح امروز (جمعه، ۲۲ میزان)، در گزارشی به ‌نقل از وزیر خارجه‌ی امریکا، هم‌راهی عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت را، اقدامی «کوتاه‌بینانه» توصیف کرده و به نقل از رییس‌جمهور امریکا، نوشته است: «این اقدام ریاض باید پیامدهایی در پی داشته باشد.»

این در حالی است که رییس‌جمهور امریکا، سه‌شنبه‌ی هفته‌ی روان -۱۹ میزان- در گفت‌وگویی با شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، گفته بود: «قصد ندارم در مورد آن ‌چه در نظر دارم و آن ‌چه در ذهنم است، وارد شوم؛ اما پیامدهایی وجود خواهد داشت. وقتی اعضای مجلس سنا و نمایندگان [پس از انتخابات میان دوره‌ای] برگشتند، حتماً پیامدهایی وجود خواهد داشت.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

هفته‌ی گذشته، اوپک‌پلس، با وجود مخالفت‌های امریکا، تولید نفت خود را به هدف پیش‌گیری از کاهش بیش‌تر بهای نفت در جهان، دو میلیون بشکه در روز کم کرد.

 این اقدام اوپک‌پلس با موافقت و پشتیبانی‌ عربستان سعودی که از اعضای کلیدی این سازمان است، انجام شد.

وزارت خارجه‌ی عربستان سعودی، روز گذشته –پنج‌شنبه، ۲۱ میزان- با اشاره به تنش‌های به‌میان‌آمده با امریکا بر سر کاهش بهای جهانی نفت، در بیانیه‌ای اعلام کرده که پادشاهی عربستان سعودی، هر گونه اقدام دستوری را رد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در این بیانیه، آمده است که ریاض تلاش دارد از اقتصاد جهانی در برابر نوسان‌های بازار نفت محافظت کند.

افزایش جهانی بهای نفت، از یک سو می‌تواند افزایش بهای آن در امریکا را به هم‌راه داشته و در سوی دیگر، می‌تواند از اثرگذاری‌ تحریم‌های غرب در برابر روسیه که یکی از تولیدکنندگان بزرگ اوپک‌پلس است، کم کرده و پول بیش‌تری را وارد مسکو کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: