مسئولان اداره‌ی ملی امتحانات حکومت سرپرست افغانستان، امروز (پنج‌شنبه، ۳ جوزا) در یک نشست خبری در کابل، زمان برگزاری کانکور ۱۴۰۳ خورشیدی را اعلام کردند.

عبدالباقی حقانی، سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، در این نشست می‌گوید که قرار است حدود ۱۵۰ هزار داوطلب از ۳۴ ولایت در کانکور امسال شرکت کنند و به گفته‌ی او، شرکت‌کنندگان شامل آزمون عمومی کانکور، مدرسه‌های دینی، دانش‌کده‌های ‌شبانه‌ی دانش‌گاه‌ها و کانکور اختصاصی، می‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید که قرار است کانکور ۱۴۰۳ در پنج مرحله برگزار شود که مرحله‌ی نخست آن در تاریخ‌های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ جوزای سال روان در ۱۶ ولایت برگزار و مرحله‌ی دوم آن در تاریخ‌های ۱ و ۲ سرطان تنها در کابل برگزار می‌شود.

حقانی، تصریح می‌کند: «دوره‌ی اول بایومتریک در ۱۵ و ۱۶ جوزا است و تاریخ اخذ امتحان ۱۷، ۱۸ و ۱۹ جوزا در ولایت‌های میدان‌وردک، لوگر، پروان، کاپیسا، پنجشیر، غزنی، پکتیا، پکتیکا، کنر، زابل، بامیان، سمنگان، بادغیس، هرات، غور و نورستان. دوره‌ی دوم تاریخ بایومتریک ۲۱ و ۲۲ جوزا و تاریخ اخذ امتحان ۱ و ۲ سرطان عمومی کابل.»

سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، می‌گوید که قرار است مرحله‌ی سوم برگزاری کانکور در تاریخ‌های ۷ و ۸ سرطان در ۱۰ ولایت و مرحله‌ی چهارم در تاریخ‌های ۱۴، ۱۵ و ۱۶ در هفت ولایت و مرحله‌ی پنجم در تاریخ ۲۲ سرطان با اخذ دوره‌ی پنجم برگزار می‌شود.

مسئولان در اداره‌ی ملی امتحانات، تهیه‌ی ۵۰ هزار پرسش جدید برای کانکور امسال، ایجاد واحد‌های اداره‌ی ملی امتحانات در ولایت‌ها، ساختن پلان پنج‌ساله‌ی استراتژیک اداره‌ی ملی امتحانات و ایجاد سهولت در گرفتن کانکور را، از دست‌آوردهای عمده‌ی این اداره‌ عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

یما امان، مشاور فنی اداره‌ی ملی امتحانات، از شفافیت در گرفتن کانکور اطمینان می‌دهد. «ما سهولت‌های زیاد در اخذ کانکور آورده‌ایم و از شفافیت در اخذ کانکور سال ۱۴۰۳ اطمینان می‌دهیم.»

به گفته‌ی مسئولان اداره‌‌ی ملی امتحانات، از میان ۱۵۰ هزار داوطلب کانکور بیش از ۷۵ هزار آن جذب دانش‌گاه‌ها، مدرسه‌های دینی و انستیتیوت‌های فنی می‌شوند. گفتنی است که کانکور ۱۴۰۳ بی‌حضور دختران در سراسر کشور برگزار‌ می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: