عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی در توییترش اعلام کرده که نایجل کیسی، نمایندهٔ ویژهٔ بریتانیا برای افغانستان و پاکستان و هیأت همراهش، روز گذشته با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجهٔ امارت اسلامی در شهر اسلو دیدار کرده است.

بلخی به نقل از ‏آقای کیسی نوشته است: «ما وارد مرحلۀ جدید شده‌ایم، با افغانستان کمک‌های بشردوستانه کرده‌ایم و اکنون نیز مشغول گفت‌وگو با بانک جهانی هستیم تا بتوانیم در بخش صحت، معارف و پرداخت معاشات هم‌کاری کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه گفته که ‏امیرخان متقی از کمک‌های دولت بریتانیا به افغانستان، سپاس‌گزاری کرده و در پیوند به امنیت اطمینان داده است. متقی افزوده است که مرحلهٔ جدید سیاسی باید از راه هم‌کاری پیش‌رفت کند تا حکومت جدید بتواند مشکلات شهروندان افغانستان را به خوبی حل و به مشکلات موجود رسیده‌گی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی با برتراند لورتولاری، رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه و دیمین سید، مسئول بخش آسیای جنوبی وزارت امور خارجۀ فرانسه، نیز در اسلو دیدار کرده است.

سخنگوی وزارت خارجۀ امارت اسلامی امروز در توییترش به نقل از مسئول بخش آسیای جنوبی وزارت امور خارجۀ فرانسه نوشته است که این کشور به کمک‌های بشری به افغانستان ادامه می‌دهد.

مسئولان بخش آسیا و اقیانوسیه و آسیای جنوبی وزارت خارجۀ فرانسه به امیرخان متقی گفته‌اند: «ما با افغانستان رابطۀ تاریخی داریم و ام‌سال، صدمین سال‌گرد برقراری روابط دیپلماتیک ما خواهد بود.» مقام‌های وزارت خارجۀ فرانسه به سرپرست وزارت خارجه گفته‌ که آنان خواهان تعامل با امارت اسلامی‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه در این دیدار بر روابط مثبت با فرانسه تأکید کرده و خواستار کمک آن‌ کشور در زمینه‌های بهداشت و آموزش شده است. گفتنی‌ست که پس از تسلط امارت اسلامی افغانستان، این نخستین دیدار یک مقام ارشد امارت اسلامی با مقام‌های فرانسه است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: