نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، حمله‌های هوایی پاکستان بر ولایت‌های خوست و کنر را محکوم کرده و آن را «تجاوز علیه تمامیت ارضی افغانستان» خوانده است.

نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل با پخش اعلامیه‌یی گفته حمله‌های پاکستان که در آن بیش از ۴۰ غیرنظامی به‌شمول کودکان و زنان کشته شده‌اند، نقض آشکار قوانین بین‌الملل، اصول منشور سازمان ملل، قطع‌نامه‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل به‌شمول اعلامیۀ «حسن هم‌جواری ۲۰۰۲» است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه آمده که حمله‌های هوایی پاکستان بر ولایت‌های شرقی افغانستان در بیست سال گذشته سبب تلفات غیرنظامیان و بی‌جاشدن مردم بی‌گناه شده است. در اعلامیه افزوده شده است: «ما روی یک راه‌کار وسیع برای مبارزه علیه تروریزم و افراط‌گرایی تأکید می‌کنیم. تجاوز و کشتار افراد ملکی تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست.»

نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل از پاکستان خواسته است که چنین حمله‌ها را فوری متوقف کند و بر تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارد.

در همین حال، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان نیز با تقبیح این حمله‌ها، آن را «جنایت علیه بشریت» و نقض حاکمیت ملی افغانستان خوانده است. او از پاکستان خواسته است که برای از بین‌بردن تروریسم در منطقه، در سیاست و اعمال خود تغییر بیاورد و روابط خوب و متمدن با افغانستان را پیش گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نظامیان پاکستانی بامداد روز گذشته چهار روستا در ولسوالی سپیری ولایت خوست را بمباران کردند. نظامیان پاکستانی هم‌چنان شب پیش از آن بر مناطق مسکونی ولسوالی شلتن ولایت کنر حمله‌های توپخانه‌یی کردند که در نتیجۀ آن، غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شدند.

مسئولان محلی هنوز دربارۀ رقم دقیق تلفات این حمله‌ها چیزی نگفته‌اند. پیش‌تر منابع تأیید کرده بودند که در حمله‌های هوای بر خوست دست‌کم ۳۰ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده‌اند، اما منابع به شماری از رسانه‌ها کشته‌شدن بیش از ۴۰ تن را  تأیید کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: