مسئولان در وزارت صنعت‌و‌تجارت، می‌گویند که روز گذشته نشست سه‌جانبه‌ی تجارتی میان افغانستان، پاکستان و اوزبیکستان در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، برگزار شده است. آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این نشست روی پروژه‌ی خط آهن افغان‌-ترانس، تقویت راه‌های حمل‌ونقل، ارتقای زیرساخت‌ها، کاهش مانع‌های تجاری و تقویت تجارت فرامرزی، بحث و گفت‌وگو شده است. او می‌افزاید که در این نشست، سه طرف تفاهم‌نامه‌ی هم‌کاری تجارتی و ترانزیتی نیز امضا کرده اند.

آخوندزاده عبدالسلام جواد، تأکید می‌کند: «قرارداد سه‌جانبه میان افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان امضا شده است. در این قرارداد در نخست باید خط ریل اوزبیکستان به پاکستان بیاید و در انتقال مواد خام از اوزبیکستان به پاکستان، موافق شدند. در انتقال مواد تجارتی به ویژه میوه‌های فصلی از پاکستان به اوزبیکستان هم‌چنان به افغانستان سهولت‌هایی ایجاد شده که از طریق خاک اوزبیکستان بتواند تیل و آرد و بعضی چیزهایی که از روسیه وارد می‌شود که بتواند از این طریق استفاده کند و نیز افغانستان از بندر کراچی و بندر واگه بتواند استفاده کند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، مسئولان وزارت تجارت پاکستان، گفته اند که این نشست دورنمای روشنی را در عرصه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری و روابط متقابل، به سود این سه کشور رقم خواهد زد. گوهر اعجاز، وزیر تجارت پاکستان، روز گذشته در حساب کاربری «ایکس» خود نوشته که این نشست گام مهمی برای تقویت روابط اقتصادی و ارتباط منطقه‌ای میان این سه کشور است. وزیر تجارت پاکستان، افزوده است: «این نشست سه‌جانبه گام مهمی به سوی هم‌کاری‌های اقتصادی است و زمینه را برای افزایش تجارت، سرمایه‌گذاری و پیوند اقتصادی بین کشورها فراهم می‌کند.»

عکس: ارسالی به سلام‌وطندار

با این حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، پیامد برگزاری این نشست و امضای تفاهم‌نامه‌ی سه‌جانبه را برای یافتن راه حل مشکلات ترانزیتی کشور مهم می‌دانند. عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، ابراز امیدواری می‌کند که افغانستان این بار در تبانی با کشورهای همسایه، بتواند پاکستانی‌ها را وادار به عملی‌کردن مواد این تفاهم‌نامه کند. او می‌گوید: «حداقل این بار افغانستان در تبانی با کشورهای همسایه، بتواند که پاکستانی‌ها را وادار به این بکند که آن چیز را که تعهد می‌کنند، به وعده‌های شان پایبند بمانند؛ اما من فکر می‌کنم که حکومت افغانستان انرژی خود را بیش‌تر در قسمت راه‌های بدیل و گسترش روابط تجارتی با کشورهای دیگر، به مصرف برساند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدرفیق صادق‌یار، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و اوزبیکستان، می‌تواند برای یافتن راه حل مشکلات ترانزیتی کشور مؤثر باشد. گفتنی است که هیئتی از حکومت سرپرست افغانستان به ریاست نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت‌و‌تجارت، روز دوشنبه، ۲۲ عقرب، برای اشتراک در نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و اوزبیکستان به اسلام‌آباد رفته است. نورالدین عزیزی روز گذشته نیز با جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه‌ی حکومت موقت پاکستان در باره‌ی یافتن یک راه حل برای رهاکردن بیش از ۳۰۰۰ کانتینر کالای بازرگانان افغانستان در پاکستان گفت‌وگو کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: