ادار‌ه‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، در تازه‌ترین گزارشش به کانگرس امریکا گفته است که همسایه‌های افغانستان به دلیل برخی از نگرانی‌ها، تجارت و ترانزیت با این کشور را محدود کرده‌ اند.

براساس این گزارش، نگرانی‌های امنیتی مرزی افغانستان، فعالیت‌های جنایت‌کارانه و ناآرامی‌های سیاسی، از جمله نگرانی‌های عمده‌ی همسایگان افغانستان عنوان شده است. سیگار در این گزارش گفته که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، حمل‌ونقل مرزی به داخل و بیرون از این کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته‌ است.

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، در گفت‌وگو با سلام‌‌وطندار، محدودیت تجارت و ترانزیت از سوی کشورهای همسایه را نامناسب می‌خوانند و از پیامدهای منفی آن هشدار می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفته‌ی آنان، با وضع محدودیت در تجارت و تزانزیت افغانستان، نقش تجارت و ترانزیت در این کشور به‌ هم خورده است و گراف صادرات و واردات نیز کاهش می‌یابد. به باور آنان، دست‌رسی‌نداشتن بازرگانان به بازارهای جهانی و نبود تعامل و هم‌کاری منطقه‌ای در زمینه‌ی اقتصاد، عمده‌ترین پیامد مخرب این محدودیت‌ها به شمار می‌رود.

آگاهان تأکید می‌کنند که اگر این محدودیت‌ها از میان برداشته نشوند، بحران اقتصادی بزرگ‌تر متوجه افغانستان خواهد شد. آنان تعامل امارت اسلامی با جامعه‌ی جهانی را، تنها راه حل این محدودیت‌ها می‌دانند.

با این حال، امارت اسلامی وضع محدودیت‌های تجارتی و ترانزیتی از سوی همسایگان افغانستان را ناشی از تحریم‌های امریکا بر این کشور می‌داند. احمدجواد دبیر، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که همسایگان افغانستان در پیوند به موضوع تحریم‌های امریکا علیه افغانستان، با احتیاط عمل می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن مجدد امارت اسلامی در افغانستان، میزان صادرات در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است. افغانستان یک سال پیش ۸۵۰ میلیون دالر صادرات داشته که با حاکمیت امارت اسلامی، این رقم به یک میلیارد و ۳۶۴ میلیون دالر افزایش یافته است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: