سازمان گزارش‌گران بدون مرز، با پخش گزارش سالانه‌اش اعلام کرده که افغانستان دومین کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران در سال ۲۰۲۱ میلادی بوده است.

این سازمان گفته که افغانستان با ثبت شش روی‌داد قتل خبرنگاران در سال روان میلادی، در میان تمام کشورها در جای‌گاه دوم بعد از مکسیکو با ثبت هفت روی‌داد قرار گرفته است. هند و یمن در این رده‌بندی با ثبت چهار روی‌داد قتل خبرنگاران در جای‌گاه سوم قرار دارند.

در گزارش آمده که در سال ۲۰۲۱ میلادی، در جهان ۴۶ خبرنگار کشته شده‌اند که این رقم پایین‌ترین میزان قتل خبرنگاران در ۲۰ سال گذشته بوده است، اما شمار خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی که بازداشت و زندانی شده‌اند، با ثبت ۴۸۸ مورد بیش‌ترین رقم را در عین زمان نشان می‌دهد که در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سال گذشته نیز سازمان گزارش‌گران بدون مرز، افغانستان را با ثبت پنج روی‌داد قتل خبرنگاران، در میان پنج کشور مرگ‌بار به خبرنگاران جای داده بود.

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، خبرنگاران از افزایش خشونت‌ها در برابرشان ابراز نگرانی می‌کنند و در بیش از سه ماه پسین ده‌ها خبرنگار کشور را ترک کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: