Asset 1SWN

افغانستان یکی از پنج کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران

1440x810_cmsv2_87295070-49a4-5354-be49-aec3bdfe9f7a-5236756

یافته‌های دومین بخش گزارش سالانۀ سازمان گزارش‌گران بدون مرز نشان می‌دهد که در جریان سال روان میلادی، ۵۰ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده‌اند و پنج کشور از جمله افغانستان از مرگ‌بارترین کشورها برای خبرنگاران بوده است.

دومین بخش گزارش‌ سازمان گزارش‌گران بدون مرز امروز (سه‌شنبه، نهم جدی/دی) پخش شده است. در این بخشی از گزارش در مورد خشونت و بدرفتاری علیه خبرنگاران پرداخته شده است.

در این گزارش آمده است که از مجموع ۵۰ خبرنگاری که در سال روان میلادی کشته شده‌اند، دو سوم آن وابسته به کشورهای در حال صلح‌اند. سال گذشته ۵۳ خبرنگار در جهان کشته شده بودند.

بخش نخست گزارش سازمان گزارش‌گران بدون مرز در ماه قوس ام‌سال پخش شده بود که در آن از زندانی‌بودن نزدیک به ۳۹۰ خبرنگار در سراسر جهان سخن گفته شده بود.

در بخش دوم گزارش آمده است، در سال جاری ۸ خبرنگار در مکزیک، ۶ خبرنگار در عراق، ۵ خبرنگار در افغانستان، ۴ خبرنگار در هندوستان و ۴ خبرنگار دیگر در پاکستان کشته شده‌اند.

بر بنیاد این گزارش، از مجموع ۵۰ خبرنگار که شامل ۴۸ مرد و ۲ زن می‌شود، ۴۲ تن یعنی ۸۴ درصد عمدا هدف قرار گرفته‌اند و ۸ تن دیگر که ۱۶ درصد را تشکیل می‌دهد، در جریان گزارش‌دهی کشته شده‌اند.

افغانستان در حالی در میان پنج کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران قرار گرفته است که چندی پیش کمیتۀ حفاظت از خبرنگاران نیز افغانستان را دومین کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی معرفی کرده بود.

آمارها نشان می‌دهند که در نزدیک به دو ماه گذشته، ۶ خبرنگار در کشور کشته شده‌اند. از این میان، نهادهای امنیتی تنها کشته‌شدن چهار خبرنگار را تأیید کرده‌؛ اما علت کشته‌شدن دو خبرنگار دیگر را «گازگرفته‌گی» و «خودکشی» عنوان کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام