کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، گفته است که امکان دخالت دوباره‌ی نظامی ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان وجود ندارد.

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان که در قطر فعالیت دارد، چهارشنبه‌شب، ۱۳ میزان، در یک گفت‌وگوی مجازی با خبرنگاران، پاسخ‌دادن به این پرسش که آیا ممکن است امریکا دوباره در افغانستان مداخله‌ی نظامی کند را دشوار خوانده؛ اما گفته که کشورش علاقه‌مند گفت‌وگو است.

کرن دیکر تأکید کرده است هیچ شانسی وجود ندارد که ایالات متحده دوباره در افغانستان دخالت نظامی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، افزوده است که این کشور از تمام تلاش‌های دیپلماتیک و سیاسی خود استفاده خواهد کرد تا امارت اسلامی به تعهدات خود مبنی بر احترام به جان انسان‌ها و حقوق بشر عمل کند.

او تصریح کرده است که کاری انجام شود تا امارت اسلامی به استانداردهایی پایبند باشد که تقریباً توسط هر کشور در سراسر جهان پذیرفته شده است.

کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان

بانو دیکر در بخشی از اظهارات خود گفته که او عمیقاً نگران حقوق بشر در افغانستان است که به نظر او، از منافع امنیتی امریکا جدایی‌ناپذیر است.

کاردار سفارت امریکا، حمله‌های اخیر در کابل از جمله حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را ناجوان‌مردانه و شرم‎آور خوانده و گفته است که انتظار دارد امارت اسلامی به مسئولیت خود برای تأمین امنیت عمل کند.

گفتنی است که در جریان کم‌تر از یک هفته‌ی پسین، این دومین حمله‌ی مرگ‌بار در کابل است. صبح روز جمعه، ۸ میزان، مرکز آموزشی کاج در غرب کابل هدف حمله‌ی انتحاری قرار گرفت. این حمله واکنش‌ها و اعتراض‌های گسترده‌ای را به هم‌راه داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بر اساس آخرین آماری که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، پخش کرده، در حمله بر مرکز آموزشی کاج در منطقه‌ی هزاره‌نشین غرب کابل، ۵۳ تن کشته و ۱۱۰ زخمی شده‌ اند. یوناما گفته است که دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان در میان کشته‌شدگان اند.

پس از چاشت روز گذشته نیز در نتیجه‌ی انفجار در یکی از مسجدهای فرعی وزارت امور داخله، چهار تن کشته شدند و ۲۵ تن دیگر زخم برداشتند. وزارت داخله گفته است که قربانیان همه نمازگزاران اند.

مسئولیت این حمله‌ها را هنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: