آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا با بوتو زرداری، همتای پاکستانی‌اش تلفنی گفت‌وگو کرده است. دو طرف روی تعهدشان در قبال ثبات افغانستان و مبارزه با تروریزم در این کشور بحث کرده‌اند.

شماری از آگاهان مسائل سیاسی گفت‌وگوی مقام‌های آمریکا و پاکستان را به احتمال حضور دوبارۀ ایالات متحده در افغانستان وابسته می‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جاوید مومند، استاد دانشگاه و آگاه روابط بین‌الملل، به سلام‌وطندار می‌گوید که آمریکا با هم‌کاری پاکستان می‌خواهد امنیت نسبی افغانستان را برهم بزند تا بار دیگر در این کشور حضور یابد. او از یک پروژۀ بیرونی برای جنگ‌های تحمیلی دیگر در افغانستان سخن می‌گوید.

آقای مومند می‌افزاید: «آمریکا می‌خواهد به‌جای کشورهای چین و روسیه در افغانستان جای‌گاه داشته باشد. چین در حال حاضر فعالیت‌های اقتصادی خودش را دارد، بناً آمریکا نمی‌خواهد که به آسانی رقیب‌هایش از خاک افغانستان استفاده کنند.»

در همین حال، شماری دیگر از آگاهان مسائل سیاسی دربارۀ گفت‌وگوی وزیران خارجۀ آمریکا و پاکستان می‌گویند که همسایه‌‌های افغانستان نگران گسترش ناامنی از جانب این کشور به خاک‌شان هستند.

طارق‌‌ فرهادی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و آگاه روابط بین‌الملل در گفت‌گو با سلام‌وطندار تٲکید می‌کند که پاکستان نگران فعالیت تحریک طالبان پاکستان از خاک افغانستان است.
به گفتۀ او، پاکستان منتظر دریافت چراغ سبز از سوی آمریکاست تا در زمان نیاز بالای مواضع تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان، حمله کند‌.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به باور فرهادی، مسئله امنیت افغانستان برای آمریکا مهم نیست چون این کشور بارها تٲکید کرده که پس از خروجش از منطقه مسئولیت امنیتی بر دوش خود کشورهای منطقه است و امارت اسلامی برای دریافت اطمینان صددرصدی کشورهای همسایه، ناکام بوده است.

گفتنی‌ست که حدود ۹ ماه از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان می‌گذرد، اما این حکومت تاکنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: