با روی‌کارآمدن دولت طالبان، افزون بر غذا و دیگر کالاهای اساسی، بهای دارو نیز اخیراً در کشور افزایش یافته است. اسدالله کاکر، رئیس اتحادیۀ خدمات دوایی افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید که با روی‌کارآمدن دولت طالبان، بهای دارو ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

آقای کاکر مشکلات اصلی در سیستم بانکی را دلیل اساسی افزایش بهای دارو عنوان می‌کند و می‌گوید که پول به موقع به شرکت‌های دارویی خارجی منتقل نمی‌شود. او می‌افزاید که مقدار معینی از داروهای وارداتی در گمرک‌های کشور گیر کرده است و اگر این مقدار دارو به‌زودی وارد بازار نشود، بعید نیست تاریخ مصرف آن تمام شود و از بین برود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس اتحادیۀ خدمات دوایی افغانستان اطمینان می‌دهد که اگر مشکلات بانکی و دیگر مشکلات برطرف شود، آن‌ها می‌توانند بر کیفیت و بهای داروها کنترل کامل داشته باشند. اسدالله کاکر به تفاوت در محصول گمرکی داروها اشاره می‌کند و از مقام‌ها می‌خواهد که محصول گمرکی داروها را یکسان کنند.

در همین حال، عمده‌فروشان دارو در منطقۀ هوتل پروان شهر کابل می‌گویند که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، بهای دارو نیز افزایش یافته است. آنان می‌افزایند که دلیل‌های بسیاری برای افزایش بهای دارو وجود دارد؛ اما دلیل اصلی آن مشکلات بانکی‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، رئیس اتحادیۀ خدمات دوایی افغانستان می‌گوید که در روزهای گذشته چهار فروشندۀ دارو توسط افراد ناشناس ربوده شده‌اند. او می‌افزاید که افراد ربوده‌شده از ولایت‌های بلخ و کابل‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: