مقام‌های بلندپایه‌ی امارت اسلامی، امروز (چهارشنبه، ۱۲ دلو) در نشستی در کابل به منظور افتتاح مرکز حمایوی ۵۰۰۰ بستر معتادان زیر نام «آغوش»، می‌‌گویند که حکومت امارت اسلامی در برابر جلوگیری از کشت، تولید و استفاده‌ی مواد مخدر جدی است و این در اولویت‌های امارت اسلامی قرار دارد.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در این نشست می‌گوید که کشورهای منطقه و جهان به تعهد خویش مبنی بر هم‌کاری در راستای مبارزه با مواد مخدر و کشت بدیل آن در افغانستان، عمل نکرده اند و امارت اسلامی در این راستا تنها مانده است.

معاون اداری ریاست‌الوزرا، می‌افزاید: «امروز هیچ کسی نیست که حکومت افغانستان را در این راستا هم‌کاری کند تا این که دهاقینی که به کشت خشخاش مصروف بودند، یک کشت بدیل برای آن‌ها ارائه شود. این مسئولیت اخلاقی کشورهای اسلامی و همه کشورهای جهان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالسلام حنفی، هم‌چنان می‌گوید که هم‌اکنون دست‌کم پنج میلیون معتاد در افغانستان وجود دارد و از این میان یک میلیون آن را کودکان و زنان تشکیل می‌دهد. او تأکید می‌کند که حکومت امارت اسلامی یک استراتژی و پالیسی جامع را در راستای مبارزه با مواد مخدر روی دست گرفته است.

در همین حال، مقام‌های امارت اسلامی از جهان و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهند که در بخش مبارزه با مواد مخدر با آنان هم‌کاری کنند.

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله، هم در این نشست می‌گوید: «از سازمان‌های بین‌المللی و تاجران می‌خواهیم که در بخش معیشت و درمان معتادان هم‌کاری کنند؛ اما جهان به جای هم‌کاری با حکومت، تحریم‌ها را بیش‌تر می‌سازد.»

افغانستان سال‌هاست که در صدر فهرست کشورهای تولیدکننده‌ی مواد مخدر قرار دارد؛ اما در یک سال پسین که رهبر امارت اسلامی به ممنوعیت کشت، تولید و استفاده‌ی مواد مخدر دستور داده، تا کنون از سوی حکومت آمار مشخصی از کاهش تولید مواد مخدر در کشور ارائه نشده است.

در کنار این، در سال‌های گذشته در نظام جمهوری نیز بخش بزرگی از مواد مخدر در مناطقی که زیر کنترل امارت اسلامی بود، تولید می‌‌شد.

با این همه، مقام‌های امارت اسلامی از روی‌کرد حکومت پیشین در راستای جلوگیری از افزایش تولید مواد مخدر انتقاد می‌کنند و می‌گویند که با وجود هزینه‌ی هنگفت، این حکومت نتوانسته است از افزایش روزافزون تولید مواد مخدر جلوگیری کند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، نیز در این نشست می‌گوید: «قبلاً برای جلوگیری مواد مخدر به صدها میلیون بودجه اختصاص داده می‌شد؛ اما مواد مخدر روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کرد و افغانستان مقام اول را می‌گرفت و حالا که تولید مواد مخدر به صفر رسیده است، چرا جهان هم‌کاری نمی‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، امارت اسلامی امروز مرکزی را زیر نام «آغوش» برای پشتیبانی و درمان معتادان مواد مخدر در کابل افتتاح کرد. به گفته‌ی مسئولان در وزارت امور داخله، در این مرکز که در آن ۷۵ میلیون سرمایه اختصاص یافته است، معتادان جمع‌آوری و درمان می‌‌شوند.

عبدالحق آخوند، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، می‌گوید: «ما پس از سردی هوا تقریباً ۱۶ هزار معتاد را از سراسر افغانستان جمع‌آوری کردیم و به این گونه مرکزهای درمان معتادان انتقال دادیم تا در آن جا هم درمان و هم مراقبت شوند.»

حکومت امارت اسلامی در حالی از به‌صفررسیدن تولید مواد مخدر در افغانستان خبر می‌دهد که هم‌اکنون مواد مخدر در سراسر کشور به آسانی در دست‌رس استفاده‌کنندگان آن قرار می‌گیرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: