دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، اعلام کرده که «چالش بزرگ» مواد مخدر در افغانستان هم‌چنان پابرجا مانده و این کشور منبع ۸۵ درصد تریاک در جهان است.

یوناما امروز (دوشنبه، ۱۴ قوس) با پخش خبرنامه‌ای گفته که روزا اوتونبایوا، نماینده‌‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان با عبدالحق آخوند، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

طبق خبرنامه، در این دیدار در باره‌ی ممنوعیت مواد مخدر، تلاش‌ها در مورد درمان معتادان، ازبین‌بردن تریاک، آگاهی در مورد زیان‌های مواد مخدر و معیشت بدیل، بحث و گفت‌وگو شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عکس: صفحه‌ی فیسبوک دری یوناما

یوناما در این خبرنامه به نقل از روزا اوتونبایوا، نوشته است: «چالش‌های بزرگ موجود است. افغانستان منبع ۸۵ درصد تریاک در جهان است.»

گفتنی است که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، روز یک‌شنبه، ۱۴ حمل سال جاری، با صدور فرمانی کشت کوکنار و هر گونه مواد نشئه‌زا را در سراسر افغانستان ممنوع کرد. در این فرمان آمده که از تاریخ صدور آن، کشت کوکنار در تمام کشور «به‌ طور مطلق منع است و هیچ کسی نمی‌تواند به کشت آن تلاش کند.»

رهبر امارت اسلامی، گفته است که اگر کسی با این فرمان تخلف کند، کشت او از بین برده می‌شود و با متخلف نیز بر اساس شریعت اسلامی برخورد خواهد شد.

این در حالی است که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم‌های سازمان ملل متحد (UNODC)، نیز چندی پیش با پخش گزارشی گفته بود که کاشت خشخاش در افغانستان ۳۲ درصد افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این نهاد افزوده بود که در ۲۰۲۱، ۱۷۷ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کاشت خشخاش قرار داشت که در ۲۰۲۲ این رقم به ۲۳۳ هزار هکتار زمین رسیده است و افزایش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، در ۲۰۲۲ کشاورزان در کابل، پایتخت کشور نیز خشخاش کاشته اند؛ اما بیش‌ترین میزان کاشت خشخاش را ولایت جنوبی هلمند به خود اختصاص داده و در یازده‌ ولایت دیگر، کاشت این محصول به صفر رسیده است.

در گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم‌های سازمان ملل متحد آمده که درآمد ناشی از کاشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان در ۲۰۲۱، ‌به ۴۲۵ میلیون دالر امریکایی می‌رسید که در ۲۰۲۲ این رقم، به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دالر افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: