انصارالحق، باشنده‌ی جوزجان، به منظور فراهم‌کردن زمینه‌ی کار برای جوانان، هزینه‌های سفرش به کشورهای ایران و عربستان سعودی را، به ساخت سه گل‌خانه‌ی معیاری تولید بادرنگ اختصاص داده است.

او، هدف از این کارش را تشویق جوانان به سرمایه‌گذاری و جلوگیری از مهاجرت‌های نامنظم عنوان می‌کند و می‌گوید که هر شهروند در جامعه مسئولیت دارد که باید آن را ادا کند.

او می‌افزاید: «۳۰۰ هزار افغانی پول شخصی داشتم، جمع کرده بودم، می‌خواستم ایران، ترکیه یا عربستان سعودی بروم. می‌خواستم پاسپورت/گذرنامه بگیرم، روز‌های دشواری در افغانستان آمد. به همین ۳۰۰ هزار افغانی خارج نرفتم و این سه سردخانه را ساختم که خرج و مصرف اولادهایم و خانواده‌ام به دست می‌آید و هم کارگرانی که کار می‌کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از کارگران در این گل‌خانه‌ها، می‌گویند که اگر حکومت و دیگر نهادها از آنان پشتیبانی کنند، زمینه‌ی کار به افراد بیش‌تر فراهم خواهد شد.

انور، یک تن از کارگران این گل‌خانه‌ها، می‌گوید که با پشتیبانی حکومت از کارآفرینان، آنان می‌توانند زمینه‌ی کار را به ۵۰ تا ۲۰۰ تن فراهم کنند.

عبدالبصیر، یک تن دیگر از کارگران این گل‌خانه‌ها، نیز می‌گوید: «فعلاً خیلی خوب است و همین سبزخانه‌ها که ایجاد شد، مردم از رفتن به کشور‌های دیگر برای کار به سبزی‌کاری رو آورده اند و با دریافت عواید از آن، مخارج خانواده‌های خود را تأمین می‌کنند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سوی دیگر، عبادالله انصار، رییس زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان، از تلاش‌های این جوان جوزجانی ستایش می‌کند و بر پشتیبانی از کارآفرینان تأکید می‌کند.

او می‌گوید: «ما هم‌کار هستیم، آن‌ها را تشویق می‌کنم و هم‌کاری می‌کنیم. باید دیگر جوان‌ها هم کوشش کنند کشت و زراعت را زیاد کنند و در وطن ان‌شاءالله کارها خوب می‌شود.»

بر بنیاد معلومات رسمی، امسال ۲۱ هکتار از زمین‌های جوزجان بادرنگ کشت شده که از این میان، سه هکتار آن گل‌خانه‌های تولید بادرنگ بوده است. بر اساس آمارها، از این کشت‌زارها و گل‌خانه‌ها، ۶۶ تُن بادرنگ برداشت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: