مسئولان ریاست معارف جوزجان در مراسم گشایش این مکتب می‌گویند که اهدای زمین و ساخت مکتب‌ها در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت نشانۀ «علم‌دوستی» و «فرهنگ بالا»ی باشنده‌گان جوزجان است و از آن استقبال می‌کنند.

محمدطاهر جواد، رئیس معارف جوزجان می‌گوید، ساختمان جدید مکتب دخترانۀ «حاجی بی‌بی ناظره» که ۱۰ صنف درسی، دو اتاق اداری و دیگر ملحقات ضروری را داراست، در مساحت ۶۵۰ مترمربع زمین به‌طور پخته و اساسی در یک طبقه در ولسوالی آقچۀ این ولایت ساخته شده است.

محمدطاهر جواد، رئیس معارف جوزجان

به گفتۀ رئیس معارف جوزجان، هزینۀ مجموعی ساخت این مکتب که بالغ به ۶۵ هزار دالر آمریکایی می‌شود، از سوی حاجی بی‌بی‌ ناظره پرداخت و در مدت ۱۷ ماه کار آن تکمیل شده و هم‌چنان روز گذشته به بهره‌برداری رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمدطاهر جواد می‌افزاید که با بهره‌برداری ساختمان این مکتب، زمینۀ آموزش بهتر برای ۲ هزار دانش‌آموز دختر که پیش از این دچار مشکل بودند، مهیا شده است.

در همین حال، اعضای خانواده حاجی بی‌بی ناظره می‌گویند، پیش از این‌که ساختمان این مکتب دخترانه را بسازند، دانش‌آموزان این مکتب با مشکلات نبود مکان مناسب درسی روبه‌رو بودند. به گفتۀ آنان، ساخت این مکتب زمینۀ آموزش معیاری را برای دختران در یک مکان آرام و مصون فراهم کرده است.

امان‌الله، برادر حاجی بی‌بی ناظره می‌گوید، با درنظرداشت مشکلات دانش‌آموزان که در گرمای تابستان و سرمای زمستان زیر خیمه به آموزش می‌پرداختند، این مکتب را ساخته‌اند. به گفتۀ او، کمک به معارف باید در سطح کشور نهادینه شود و برای ترویج این فرهنگ همه باید بسیج شوند؛ زیرا پیش‌رفت یک کشور تعلق به معارف آن دارد.

با این حال، شماری از دانش‌آموزان که پس از گذشت سال‌ها به یک ساختمان معیاری آموزشی دست یافته‌اند، می‌گویند که با فرهنگ خیمه‌نشینی امروز وداع کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

یکی از دانش‌آموزان مکتب حاجی بی‌بی ناظره می‌گوید، پیش از این‌که این مکتب ساخته شود، با نبود مکان مناسب آموزشی روبه‌رو بودند و با مشکلات فراوان به آموزش می‌پرداختند. به گفتۀ او، اکنون که این مکتب ساخته شده، مشکلات آن‌ها از ناحیۀ نبود محل مناسب آموزشی صددرصد حل شده است.

این نخستین بار نیست که باشنده‌گان ولسوالی آقچه دست به ساخت مکتب‌ می‌زنند، پیش از این نیز باشنده‌گان این ولسوالی در این عرصه پیش‌‌گام بوده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: