شماری از باشندگان شهر کابل، می‌گویند که افزایش سگ‌های ولگرد در سطح شهر سبب آزارواذیت آنان شده و رفت‌وآمد شان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

ثانیه، باشنده‌ی کارته‌ی نو، می‌گوید که صدای سگ‌های ولگرد سبب آزارواذیت باشندگان این بخش شهر کابل شده است. او می‌افزاید: «سگ‌های ولگرد خیلی زیاد است و با سروصدای شان خیلی اذیت می‌شویم؛ زمانی که ما از خانه بیرون می‌شویم، بسیار ترس داریم که برای ما آسیب نرسانند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

فهیم، باشنده‌ی ناحیه‌ی هفتم شهر کابل نیز، می‌گوید که گشت‌وگذار سگ‌های ولگرد سبب افزایش بیماری‌ها در محل زندگی شان شده است. او می‌افزاید: «وقتی در خواب می‌باشیم صدای سگ‌های ولگرد بسیار اذیت می‌کند؛ سگ‌هایی که در ساحه‌ی ما است سبب بیماری ما شده است. کودکان ما از ترس از خانه بیرون شده نمی‌توانند که بالای شان حمله نشود.»

رحمان، دیگر باشنده‌ی شهر کابل، می‌گوید: «در منطقه‌ی ما نسبت به دیگر منطقه‌ها سگ‌های ولگرد زیادتر است؛ وقتی بیرون‌شدن از خانه، بسیار با ترس بیرون می‌شویم؛ چون سگ‌های ولگرد بالای ما حمله می‌کنند؛ در هر کوچه پیش‌تر از پنج سگ ولگرد ایستاد می‌باشد.»

این باشندگان کابل، از شهرداری کابل می‌خواهند که برای پیش‌گیری از آزارواذیت باشندگان پایتخت، سگ‌های ولگرد را گردآوری و در محل دور از شهر انتقال دهد.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل اما می گوید که آنان برای پیش‌گیری از افزایش سگ‌های ولگرد در سطح شهر کابل، برنامه‌هایی را روی دست دارند. او می‌افزاید: «یک کمربند امن در اطراف شهر کابل ایجاد شده است؛ بر اساس ارزیابی که ما داشته‌ایم بسیاری سگ‌ها واکسین شده اند؛ ما یک بخش مشخص داریم که وقتی شکایت می‌شود محل را مشخص می‌کنیم و از طرف صبح افراد را روان می‌کنم تا سگ‌هایی که برای مردم مزاحمت می‌کنند را گردآوری کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سیدقیوم هاشمی، آگاه محیط زیست، می‌گوید که گشت‌وگذار سگ‌های ولگرد در سطح شهر می‌تواند سبب انتقال و افزایش بیماری‌های خطرناک شود. او می‌افزاید: «سگ‌های ولگرد می‌توانند سبب آلودگی‌های محیطی‌زیستی شود؛ خود شان هنگام گشت‌وگذار در زباله‌ها به بیماری‌ها مبتلا می‌شوند که بعد به انسان‌ها انتقال می‌یابد که این برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است.»

سگ‌های ولگرد یکی از انتقال‌دهندگان اصلی بیماری‌ها دانسته می‌شود؛ از این رو پزشکان پیشنهاد می‌کنند که این سگ‌ها باید گردآوری و به مکان دور از شهر انتقال داده شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: