مسئولان صحت عامه‌ی زابل، از افزایش آمار گزیدگی سگ دیوانه در این ولایت خبر می‌دهند.

عبدالحکیم حکیمی، رییس صحت عامه‌ی زابل، می‌گوید که در دو ماه گذشته، ۹۰ رویداد گزیدگی سگ دیوانه در این ولایت ثبت شده که از این میان، دو تن جان باخته است. به گفته‌ی او، این دو تن، باشندگان ولسوالی‌های میزان و کاکر زابل بوده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رییس صحت عامه‌ی زابل، می‌گوید که در هم‌کاری با شهرداری این ولایت، به تازگی کارزار جمع‌آوری سگ‌های دیوانه در بخش‌هایی از شهر قلات، مرکز این ولایت آغاز شده که در آینده به دیگر ولسوالی‌ها نیز گسترش خواهد یافت.

بیماری‌ سگ دیوانه یا رابیس، بیماری ویروسی‌ای قابل درمان است که بیش‌تر در اثر گزیدن حیوانات پستان‌دار دیوانه‌ی آلوده به این ویروس به ویژه سگ، به انسان سرایت می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

پس از این که سگ آلوده به رابیس، انسان را بگزد، ویروس این بیماری از طریق لعاب دهن سگ وارد انساج بدن انسان شده و در نخست شخص دچار تب، سردردی، ضعف و ناراحتی عمومی بدن شده و خارش پیدا می‌کند.

با پیش‌رفت این بیماری، اعراض و نشانه‌هایی مانند بی‌خوابی، اضطراب، گیجی، فلج قسمی اعضای بدن، توهم، پریشان‌حالی، افزایش لعاب دهن، مشکلات در بلعیدن و ترس از آب، در فرد بروز می‌کند که اگر تا چند روز محدود، واکسین این بیماری را دریافت نکند، در نهایت از بین خواهد رفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: