مسئولان مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی شهر کابل، به هم‌کاری یک نهاد خیریه، کتاب‌خانه‌ای را به منظور تشویق دختران به دانش‌اندوزی ایجاد کرده اند.

این کتاب‌خانه در جایی ایجاد شده که در هشت میزان سال گذشته، یک حمله‌ی انتحاری در آن، نزدیک به ۲۰۰ کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

ظاهر علی‌زاده، یکی از مسئولان مرکز آموزشی کاج، امروز (یک‌شنبه، ۳۱ ثور) در برنامه‌ی گشایش این کتاب‌خانه، به سلام‌وطندار گفت که بسته‌ماندن دروازه‌ی مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به ‌روی دختران و نگرانی‌های امنیتی از تکرار رویدادهایی مانند حمله‌‌ی کاج، بر روان دانش‌آموزان این مرکز اثرهای منفی گذاشته است؛ چیزی که باعث شده در فکر ایجاد کتاب‌خانه‌‌ای برای آن‌ها بیفتد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

علی‌زاده، می‌افزاید: «حادثه‌ی خونینی که در آموزش‌گاه ما رخ داده و متأسفانه جان بیش از ۵۶ دانش‌آموز ما را گرفت و بیش از صد تن زخمی شدند، ما در صدد این شدیم که کتاب‌ستانی را برای تعقیب آرمان‌های این قربانیان برپا کنیم.»

جمیله‌، دانش‌آموز صنف نهم و یکی از اشتراک‌کنندگان در برنامه‌ی گشایش این کتاب‌خانه که پدرش نگه‌بان مرکز آموزشی کاج بود و در حمله‌ی خونین هشت میزان سال گذشته، جان باخته است، ایجاد چنین فضاهایی را برای کتاب‌خواندن و تشویق دختران به ادامه‌ی آموزش و کتاب‌خوانی سودمند می‌داند.

او می‌گوید: «آروز داشتم تا مکتب را تمام کنم و بعداً امتحان داده، وارد دانش‌گاه شوم و در آینده یک داکتر شوم که متأسفانه حالا امکان ندارد.»

شماری از دختران اشتراک‌کننده در برنامه‌ی گشایش این کتاب‌خانه، می‌گویند که برای دست‌یابی به حق آموزش، با چالش‌های زیادی مانند خطر مرگ روبه‌رو شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سکینه الهامی، یکی از این دختران، می‌گوید که سه سال پیش، هنگامی که دانش‌آموز مکتب سیدالشهدا در غرب کابل بود، در مکتب‌ شان حمله‌های پی‌هم انتحاری رخ داد و با این که خودش از این حمله‌ها نجات یافت؛ اما گواه صحنه‌ی تراژیک قربانی‌شدن هم‌قطارانش بوده ‌است.

او که اکنون دانش‌جوی سال اول دانش‌گاه است، می‌‌گوید: «خواهش من از حکومت فعلی این است که بگذارید دختران هم به مکتب، کورس و دانش‌گاه بروند؛ تا ظرفیت ‌شان را بالا ببرند و ما بتوانیم، پوهنتون خود را تمام کنیم.»

این در حالی است که در نزدیک به دو سال گذشته، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب بازداشته شده و از پنج ماه به این سو، دانش‌جویان دختر نیز از ادامه‌ی تحصیل منع شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: