بنیاد خیریه‌ی سیلاب، امروز مراسم عروسی گروهی ۵۰ زوج جوان را در شهر کابل برگزار کرد. مسئولان این بنیاد، هدف از برگزاری عروسی گروهی را جلوگیری از فرهنگ‌های ناپسند و نهادینه‌شدن عروسی‌های کم‌هزینه عنوان می‌کنند.

سیداحمد سیلاب، مسئول این نهاد، می‌گوید که ۵۰۰ زوج در این برنامه ثبت نام کرده بودند که از این میان، ۵۰ زوج آن واجدشرایط شناخته شده که امروز محفل عروسی شان برگزار شد. او، می‌افزاید: «اولین شرط باید معتاد به مواد مخدر نباشد، تکلیف روانی نداشته باشد، بی‌کار نباشد، از ۳۰۰ تا ۵۰۰ افغانی عاید داشته باشد، قرض‌دار نباشد و باید خسران تویانه‌اش را ببخشند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان بنیاد خیریه‌ی سیلاب، می‌گویند که برگزاری این محفل عروسی، شش میلیون افغانی هزینه برداشته  است.

حکمت‌الله، باشنده‌ی ولسوالی سروبی کابل، یکی از دامادان در این محفل، می‌گوید که سه سال منتظر مانده که محفل عروسی‌اش را برگزار کند؛ اما به دلیل تویانه‌ی گزاف هنوز نتوانسته بود محفل عروسی‌اش را برگزار کند.

رامین، باشنده‌ی ولسوالی میربچه‌کوت کابل، می‌گوید که نزدیک به پنج سال می‌شود که به دلیل تویانه‌ی بلند، نتواسته بود محفل عروسی‌اش را برگزار کند. او از خانواده‌ها، می‌خواهد که برای ایجاد روابط بهتر میان زوج‌ها، از گرفتن تویانه خودداری کنند. «ما خوش‌حالیم این محفل ما در این گونه برنامه برگزار شد و ما از خانواده‌ها می‌خواهیم که هر خانواده پسر را از گرفتن تویانه، معطل کند، فایده نمی‌کند و بهتر آن است که با گرفتن طویانه کم‌تر دخترش در خانواده‌ی داما آرام‌تر می‌باشد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

گفتنی است که نخستین عروسی گروهی در ۱۳۸۷ در شهر مزارشریف و با پشتیبانی عالمان دینی برگزار شده بود و از آن پس، در شماری دیگر از ولایت‌ها ادامه یافت.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: