مراسم عروسی گروهی ۱۲۵ زوج جوان، پس از سال‌ها انتظار، ‌امروز (پنج‌شنبه، ۶ میزان) در شهر مزارشریف، مرکز این ولایت، برگزار شد.

این مراسم عروسی گروهی، به منظور «نه گفتن» به رسم‌ورواج‌های ناپسند و پیش‌گیری از مصرف‌های اضافی، با پشتیبانی مالی «دارالعلوم حسنیه»، برگزار شده است.

برگزارکنندگان این مراسم، به سلام‌وطندار می‌گویند که این مراسم عروسی پنج میلیون افغانی هزینه برداشته و از سوی دارالعلوم حسنیه پرداخت شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

راضیه حسینی، معاون فرهنگی دارالعلوم حسنیه، هدف از برگزاری مراسم عروسی گروهی را، پیش‌گیری از مصرف‌های کمرشکن و ترویج فرهنگ اسلامی، بیان می‌کند. به گفته‌ی او، این دهمین دور برگزاری مراسم عروسی گروهی است که توسط دارالعلوم حسنیه برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی دارالعلوم حسنیه، می‌افزاید: «امروز دهمین دور مراسم عروسی دسته‌جمعی از سوی دارالعلوم حسنیه برگزار شده و در این دور ۲۵۰ عروس و داماد از اطراف افغانستان انتخاب شده و عروسی شان را برگزار کرده اند. هدف ما ترویج فرهنگ ناب اسلامی و برچیدن خرافات است.»

جوانانی که به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن توان برآورده‌کردن مصرف‌های گزاف عروسی، از سال‌های زیاد به این ‌سو انتظار کشیده‌، از آغاز زندگی مشترک شان خوش‌حال اند.

عروس‌ها و دادماد‌ها، خوش‌حالی ‌شان را این گونه ابراز می‌کنند. سیدهادی،  داماد، می‌گوید: «من یک بچه‌ی فقیر هستم و امروز خوش‌حال هستم که دست خانم خود را می‌گیرم. این کار خوب است که دو جوان به هم می‌رسد. باید این مراسم حمایت شود.»

مرضیه افضلی، عروس، می‌گوید: «بهترین ازدواج‌ها همان است که کم‌ترین مصارف را داشته باشد. عروسی‌های دسته‌جمعی، از مصارف گزاف و رسم‌‌ورواج‌های ناپسند جلوگیری می‌کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین ‌حال، برخی از عالمان دین، برگزاری این گونه مراسم عروسی را در راستای پشتیبانی از جوانان فقیر، مؤثر عنوان می‌کنند و خواستار گسترش و ترویج این فرهنگ در کشور اند.

احمد افضلی، عالم دین، می‌گوید: «دین اسلام هم حکم می‌کند که در مراسم عروسی، از مصرف‌های گزاف دوری و در ازدواج‌ها سهولت ایجاد کنید.»

گفتنی است که به دلیل موجودیت فرهنگ‌ها و رواج‌های ناسپند در کشور، شماری از جوانان مجبور می‌شوند برای تأمین مصرف‌های عروسی، راه‌های پرخطر مهاجرت غیرقانونی را در پیش گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: