به هم‌کاری مالی بنیاد خیریه‌ی «امام علی»، محفل عروسی گروهی ۵۵ زوج، امروز (سه‌شنبه، ۸ قوس) در کابل برگزار شده است.

احمدعلی احمدی، مسئول بنیاد خیریه‌ی «امام علی»، هدف از برگزاری این برنامه را ترویج عروسی‌های کم‌هزینه میان مردم به ویژه جوانان، عنوان می‌کند.

او می‌گوید: «۵۵ زوج دسته‌جمعی عروسی می‌کنند و در این برنامه، ۲۸ هزار دالر هزینه شده و نیز، جهیزیه‌ی لازم خانه برای هر زوج در نظر گرفته شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

زمان نیوتن، یک تن از دامادان که با دست‌فروشی چرخ زندگی‌اش را می‌چرخاند، می‌گوید که مشکلات اقتصادی، هزینه‌های بلند و هم‌چشمی‌های درون‌قومی، برگزاری محفل عروسی را برای بسیاری‌ها مانند گذشتن از هفت‌خان رستم کرده است.

او می‌افزاید: «دست‌فروش روی بازار استم و به دلیل فقر، چندین سال نتوانستم عروسی کنم و منتظر ماندم. همین مشکلات اقتصادی و مصارف گزاف و هم‌چشمی در ازدواج‌ها، عرف ناپسند میان مردم است.»

در همین حال، چمن‌علی الله‌داد، یک تن از مهمانان در این عروسی گروهی، می‌گوید که خانواده‌ها بایستی از برگزاری عروسی‌های پرهزینه، دوری کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «فقر و ناداری در کشور افزایش یافته است و مردم در وضعیت کنونی، بسیار از ناداری رنج می‌برند. باید مردم از عروسی‌های گزاف دست بردارند.»

این در حالی است که بیش‌تر جوانان، به دلیل هزینه‌های بیش از اندازه‌ی محفل‌ عروسی، از عروسی باز مانده و شماری هم برای این که بتوانند محفل عروسی شان را به میل خانواده‌ی دختر برگزار کنند، سال‌های زیادی را نامزد می‌مانند و برای تکمیل‌کردن هزینه‌‌های آن، به کشورهای همسایه به کارگری می‌روند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: