مراسم عروسی دسته‌جمعی ۴۰ زوج به هدف پیش‌گیری از مصرف‌های اضافی و ترویج این فرهنگ، امروز (جمعه، ۱۸ سنبله) در سرپل برگزار شد.

برگزارکنندگان این مراسم می‌گویند که این مراسم عروسی دسته‌جمعی را به منظور کاهش هزینه‌های سرسام‌آور عروسی و ازمیان‌برداشتن رسم‌های ناپسند در این ولایت، به هم‌کاری مالی «اتحادیه‌ی سرپلیان مقیم در خارج از کشور» برگزار کرده اند.

عمیر سرپلی، رییس اطلاعات و فرهنگ سرپل، از برگزاری مراسم عروسی دسته‌جمعی این زوج‌ها استقبال می‌کند و می‌گوید که این مراسم به ابتکار باشندگان این ولایت که در داخل و خارج از کشور به سر می‌برند، برگزار شده است و این دومین عروسی دسته‌جمعی است که برگزار می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عکس: سلا‌م‌وطندار

رییس اطلاعات و فرهنگ سرپل، هدف از این اقدام را فرهنگ‌سازی در راستای کاهش تویانه‌های گزاف می‌خواند و بر راه‌اندازی بیش‌تر چنین مراسم تأکید می‌کند.

آقای سرپلی می‌افزاید که افزون بر مصرف‌های مراسم عروسی، به هر زوج تمام لوازم خانه‌ و مواد خوراکی با مبلغ ۱۰ هزار افغانی پول نقد، از سوی برگزارکنندگان این مراسم اهدا شده است.

در همین حال، شماری از این زوج‌ها می‌گویند که امروز برای برگزاری مراسم عروسی شان هیچ پولی را هزینه نکرده اند و تمام این مصرف‌ها از سوی «اتحادیه‌ی سرپلیان مقیم در خارج از کشور» پرداخت شده است.

عکس: سلا‌م‌وطندار

به گفته‌ی آن‌ها، نبود فرصت‌های شغلی، رسم‌‌ورواج‌های ناپسند و ‌تویانه‌ی گزاف، سبب شده بود که پنج سال نامزد بمانند.

شماری از خانواده‌های این زوج‌ها نیز از برگزاری مراسم عروسی دسته‌جمعی در این ولایت استقبال می‌کنند و می‌گویند که برای ترویج این فرهنگ، افراد خیر، نهادها و بزرگان قومی تلاش بیش‌تر باید به خرج بدهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالقدیر که در مراسم عروسی برادرش شرکت کرده است، می‌گوید که بسیاری از جوانان به منظور تأمین مصرف‌های گزاف عروسی تن به مهاجرت‌های غیرقانونی می‌دهند و در برخی موارد زندگی خود را نیز از دست می‌دهند.

عکس: سلا‌م‌وطندار

او ترویج این فرهنگ را در شرایط افغانستان مؤثر و مهم می‌خواند و می‌افزاید که خانواده‌ها باید در کاهش هزینه‌های عروسی تلاش کنند.

پیش از این نیز، مراسم عروسی دسته‌جمعی ۴۳ زوج در سرپل از سوی یک بنیاد خیریه برگزار شده بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: