مسئولان محلی زابل از وجود یک مغاره در ده‌ها متری زیر زمین ولسوالی «سیوری» این ولایت خبر می‌دهند. مسئولان می‌گویند این مغاره شکل یک شهر تاریخی را دارد که ساختمان‌های باستانی در آن دیده می‌شود.

حماد نیازی، رئیس اطلاعات و فرهنگ زابل، به سلام‌وطندار می‌گوید هرچند این مغاره از قبل در این ولسوالی وجود داشته، اما تاکنون تحقیقات حرفه‌یی دربارۀ آن نشده که روشن شود این مغاره بازماندۀ شهر تاریخی باستانی‌ست یا در اثر روی‌دادهای طبیعی به شکل ساختمان‌هایی از یک شهر درآمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس اطلاعات و فرهنگ زابل می‌افزاید در این مغاره تاریکی‌یی وجود دارد که به‌دلیل آن تاکنون کسی موفق نشده است پایان آن را بیابد.

او تصریح می‌کند که برای آغاز تحقیقات حرفه‌یی دربارۀ این مغاره به وزارت اطلاعات و فرهنگ پیشنهاد شده است تا روشن شود که ساختمان‌های داخل این مغاره از قبل وجود داشته‌ یا به‌وجود آمده‌اند.

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ زابل تأکید می‌کنند که اگر به این مغاره توجه شود، توریستان بسیاری را به خود جلب خواهد کرد.

با این حال، شماری از باشنده‌گان زابل به این باور اند که این مغاره بازماندۀ یک شهر تاریخی‌ست که در گذشته‌ها شماری از پیروان مذهبی از کشورهای دوردست برای زیارت ساختمان‌های موجود در آن می‌آمدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مکان‌های تاریخی در شماری از ولایت‌های افغانستان از جذبه‌های توریستی به شمار می‌روند، اما به شماری از این مکان‌ها تاکنون از سوی دولت‌ها توجه لازم نشده و شماری نیز در حال تخریب‌شدن اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: