شماری از باشندگان کابل، با شکایت از افزایش گشت‌وگذار موترهای یک‌کلید در شهر، می‌گویند که این موترها عامل بیش‌تر رویدادهای ترافیکی است.

عزیزاحمد، باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «موترهای یک‌کلید در شهر مشکلات زیادی را برای ترافیک به میان می‌آورد و بیش‌تر موترهای دست پاکستان است و سبب رویدادهای ترافیکی در شهر می‌شود.»

همین گونه، احمدشاه، دیگر باشنده‌ی کابل، می‌گوید که بیش‌تر گروه‌های هراس‌افکن، می‌توانند از موترهای یک‌کلید برای ناامن‌سازی پایتخت استفاده کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «گروه‌های هراس‌افکن چهل رقم از موترهای یک‌کلید استفاده می‌کنند و اگر پلیت قانونی داشته باشد، هیچ مشکلی به میان نمی‌آورد؛ زیرا آدرس مشخص می‌داشته باشد.»

در همین حال، مسئولان ریاست عمومی ترافیک وزارت امور داخله،‌ می‌گویند که از شنبه‌ی هفته‌ی پیش رو، روند ثبت و توزیع پلیت موقت برای موترهای یک‌کلید در سراسر کشور آغاز می‌شود.

حسیب‌الله مختار، رییس عمومی ترافیک وزارت امور داخله، می‌گوید که اکنون، ۲۵۰ هزار موتر غیرقانونی در سراسر کشور گشت‌وگذار دارد که برای آن‌ها پلیت موقت با اعتبار سه‌ساله توزیع می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «در سراسر کشور ۹۰۰ هزار موتر قانونی در این اداره ثبت شده است که از این میان ۲۵۰ هزار آن غیرقانونی است که برای موترهای غیرقانونی پلیت توزیع می‌شود. این روند از شنبه‌ی پیش رو آغاز می‌شود و برای روند ثبت موترهای یک‌کلید سه ماه ادامه خواهد یافت.»

بر اساس آمار ریاست عمومی ترافیک وزارت امور داخله، اکنون ۵۵۰ هزار موتر در شهر کابل گشت‌وگذار دارد که از این میان، ۵۰ هزار آن موترهای یک‌کلید یا غیرقانونی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: