کابل، مزدحم‌ترین شهر کشور است که بر اساس معلومات ریاست عمومی ترافیک، بیش‌تر از ۸۰۰ هزار موتر دارای سند در جاده‌های آن رفت‌وآمد می‌کنند.

در همین حال، باشندگان کابل از افزایش رفت‌وآمد موترهای تک کلید و بی‌سند در این شهر، ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که بیش‌تر این موترها در اختیار اعضای امارت اسلامی است. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که مانع گشت‌وگذار موترهای بی‌سند و تک کلید شود.

ذبیح، باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «بیش‌تر موترهای یک کلید را کسانی استفاده می‌کنند که از افراد امارت اسلامی هستند و مردم عام توان استفاده‌ی آن را ندارند؛ زیرا مردم عام که موتر شخصی دارند، توان گشت‌وگذار را حتی ندارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احمدرشاد، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید که بیش‌تر جرم‌ها مانند آدم‌ربایی، دزدی‌های مسلحانه و دیگر جرم‌ها، با استفاده از موترهای تک کلید و بی‌سند انجام می‌شود. «اختطاف، سرقت مسلحانه و اخلال امنیت و ده کار دیگر، با استفاده از آن می‌تواند صورت بگیرد.»

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی در گفت‌وگو با سلام‌وطندار، وجود موترهای تک کلید نزد اعضای امارت اسلامی را رد یا تأیید نمی‌کند، اما می‌گوید که امارت اسلامی تلاش می‌کند به موترهای تک کلید و بی‌سند اجازه‌ی گشت‌وگذار ندهد.

از سویی هم، تمیم‌احمد عصمتی، معاون ریاست عمومی ترافیک کابل، می‌گوید که طرحی برای ثبت و توزیع اسناد برای موترهای بی‌سند و موترهای فرمان‌راسته یا یک کلید دستِ پاکستان از سوی حکومت تأیید شده است و به‌زودی گام‌های عملی در این زمینه برداشته خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ما برای جلوگیری از گشت‌وگذار موترهای بی‌سند و یک کلید، طرحی را برای جلسه‌ی کابینه فرستادیم و از سوی آن‌ها تصویب شده است و به‌زودی روی عملی‌شدن آن اقدام می‌کنیم.»

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که مسئولان وزارت مالیه پیش از این، از ثبت ۳۰ هزار و ۲۲۰ موتر تک کلید و بی‌سند در این وزارت‌خانه خبر داده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: