مسئولان امنیتی در ولایت هرات می‌گویند که وارسی ۳۵۰ هزار وسایط نقلیه و ۹۲ چهارراهی در شهر هرات، مرکز این ولایت از توان ۸۰ پولیس ترافیک بیرون است.

ابراهیم ‌نورزی، مدیر ترافیک هرات با نگرانی از کم‌بود کارمندان ترافیک و ازدحام بیش از حد در شهر هرات می‌گوید که اکنون در این شهر ۳۵۰ هزار واسطۀ نقلیه گشت‌وگذار می‌کنند. به گفتۀ او، از این میان ۱۰۰ هزار آن بدون مدرک و فرمان‌راسته/اشترنگ‌راسته «ویشی و یک کلید» می‌باشد و ۸۰ هزار آن سه‌چرخه است.

آقای نورزی می‌افزاید که ۹۲ چهارراهی در شهر هرات وجود دارد و مهار این چهارراهی‌ها با داشتن ۸۰ پولیس ترافیک دشوار است.

مدیر ترافیک هرات از بازبودن گمرک‌ها برای واردات موترها و سه‌چرخه‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید که خیابان‌های هرات گنجایش این‌شمار وسایط را ندارد.

شهر هرات

به‌ گفتۀ او، از ۱۰۰ هزار موتر بدون مدرک، ۳۰ هزار آن موترهای یک کلید است که روند توزیع مدرک به این ‌موترها از دو ماه به این‌سو آغاز شده و تاکنون برای ۳ هزار ۲۴۱ موتر مدرک توزیع شده است. آقای ابراهیم می‌افزاید که برای موترهای فرمان ‌راسته نیز تصمیم گرفته خواهد شد.

در همین حال، شهروندان هرات از ازدحام بی‌پیشنیۀ ترافیکی و بی‌نظمی در این شهر انتقاد می‌کنند و مدیریت ترافیک را به بی‌کفایتی در امر نظم شهری متهم می‌کنند.

به گفتۀ آنان، در این اواخر ازدحام ترافیکی به اندازه‌یی زیاد شده است که یک کیلومتر را با موتر باید در نیم‌ ساعت پیمود و در بیش‌تر چهارراهی‌ها ترافیک هم وجود ندارد.

شماری از اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی هرات‌ نیز از ازدحام بیش از حد و کوتاهی مسئولان مدیریت ترافیک این ولایت در امر نظم شهری انتقاد می‌کنند.

آنان امیدوار اند که با توزیع مدرک به موترهای یک کلید و اتخاذ تصمیم دربارۀ موترهای فرمان‌راسته/اشترنگ‌راسته «ویشی» ازدحام در شهر هرات کاهش یابد.

این در حالی‌ست که در این واخر روی‌دادهای ترافیکی در مرکز و ولسوالی‌های ولایت هرات افزایش یافته است. در نزیک به یک‌ماه گذشته بیش از ده تن در روی‌دادهای ترافیکی در بخش‌های گونه‌گون این ولایت کشته یا زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: