مسئولان صحی کندهار می‌گویند که ام‌سال در مقایسه با سال گذشته به‌دلیل گرمای بیش‌تر هوا، خشک‌سالی، جنگ و توجه‌نداشتن خانواده‌ها، شمار بسیاری از کودکان در این ولایت به بیماری‌های گونه‌گون مبتلا شده‌اند.

محمدصدیق، پزشک بخش کودکان شفاخانۀ ولایتی کندهار می‌گوید، از شهر کندهار و ولسوالی‌های مختلف این ولایت در ماه‌های حمل و ثور ام‌سال ۶ هزار و ۷۹۱ کودک به این شفاخانه آورده شده‌اند که از این میان، ۸۸۲ تن به بیماری اسهال و استفراغ مبتلا بودند.

به گفتۀ محمدصدیق، در دو ماه‌ اول ام‌سال رقم کودکان بیمار در مقایسه با همین مدت در سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او می‌گوید: «در طول دو ماه گذشته در کل ۶ هزار و ۷۹۱ بیمار به این شفاخانه آمده‌اند که از این میان ما یک‌هزار و ۲۳۶ تن را بستری کرده و ۵ هزار و ۵۵۵ تن دیگر را سرپایی درمان کردیم. از تعداد بستری‌شده‌ها ۶۹ تن جان داده‌اند. ام‌سال در مقاسیه با سال گذشته تعداد بیماران ۳۰ درصد افزایش یافته است.»

بانوانی که کودکان‌شان را برای درمان به شفاخانۀ ولایتی کندهار آورده‌اند، می‌گویند که با گرم‌شدن هوا کودکان‌شان دچار استفراغ، اسهال، تب و درد گوش شده‌اند.

این بانوان می‌افزایند که اگرچه به کودکان‌شان به درستی رسیده‌گی می‌شود؛ اما وضعیت این کودکان بهبود نیافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نوریه، بانویی که کودکش را برای درمان به شفاخانۀ ولایتی کندهار آورده است، می‌گوید: «پسرم اسهال و استفراغ دارد، روده‌درد است. تب دارد و به شدت گریه می‌کند. این سومین روز است که این‌جا آمده‌ایم، دوا و درمان کرده‌ایم و امیدواریم به‌زودی بهبود یابد.»

نیک‌بخت، دیگر بانویی که کودکش را برای درمان به شفاخانۀ ولایتی کندهار آورده است، می‌گوید: «از دی‌روز به این بیماری مبتلا شده است، کودکم را این‌جا آورده‌ام. اسهال است و استفراغ می‌کند. تب دارد و گوش درد است.»

به گفتۀ مسئولان صحی، گرمای هوا، خشک‌سالی و جنگ در برخی ولسوالی‌ها که سبب بی‌جاشدن خانواده‌ها شده است، از دلیل‌هایی‌اند که کودکان بیش‌تر خانواده‌ها را به بیماری‌های گونه‌گون مبتلا کرده است. آنان به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که باید به نظافت و تغذیۀ کودکان‌شان به گونۀ جدی توجه کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: